Uwielbiasz morze i nie wyobrażasz sobie, żeby spędzić wakacje inaczej? Zastanawiasz się wciąż, w które miejsce się wybrać? Masz dość zatłoczonych miejsc, a jedyne o czym marzysz podczas tego wyjazdu, to cisza i spokój? Wakacje nad Bałtykiem nie muszą kończyć się na Gdańsku, Świnoujściu czy Łebie. Polskie wybrzeża oblegane są zazwyczaj przez tłumy turystów, jednak w niektórych miejscowościach nadal mamy możliwość na wypoczynek bez gwaru. Zapraszam Cię zatem na przegląd top 5 miejsc na weekend nad morzem.
Poddąbie
Jest to wieś licząca zaledwie trzydzieści dziewięć osób. W jej obrębie znajdują się pozostałości kamiennych kręgów, które prawdopodobnie zostały stworzone przez przybyszów Skandynawii. Miejsce położone jest między dwoma kurortami, którymi są Rowy i Ustka. Miejscowość wyróżnia jej położenie w obszarze bukowo-sosnowego lasu. Porasta on klify, które znajdują się nad plażą. Widok ten cieszy oko oraz umila trasę na plażę. Jest ona szeroka i piaszczysta, a także osłonięta wysokim klifem, który jest wyzwaniem w podróży. Poddąbie to idealne miejsce dla tych, którzy lubią obcować z naturą. Będąc w Rowach możemy się wybrać w rejs po morzu statkiem wycieczkowym. Centrum starówki w Ustce oferuje nam niezwykłe miejsce jakim jest Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa. Jest to miejsce prywatne i mieści się na poddaszu piekarni. Zobaczyć tam możesz tysiące ciekawych eksponatów, przedstawiających historię Muzeum. Dla rodzin z dziećmi zarezerwowana jest atrakcja w formie Parku Rozrywki o nazwie MegaLandia, który znajduje się dwa kilometry od Ustki. Motywem przewodnim parku jest autorska bajka właściciela, opowiadająca o czarodzieju.
Pustkowo
Jeśli Twoim marzeniem jest kameralne miejsce, to Pustkowo na pewno skradnie Ci serce. Niewielki kurort znajdujący się między Pobierowem i Trzęsaczem. Miejscowość mniej popularna wśród turystów, co potwierdza sama nazwa, gdyż jest tam naprawdę pusto. Regularnie oznaczana Błękitną Flagą plaża jest szeroka i zadbana, którą dodatkowo urozmaica piękny klif oraz wydmy. W Pustkowie można znaleźć kameralne noclegi oraz bary. Nad samym brzegiem morza znajduje się Park Przyjaciół Pustkowa. Miejsce to zwiedzają zarówno turyści jak i mieszkańcy, którzy przychodzą podziwiać piękne rabatki i przystrzyżone krzewy. Park jest również często odwiedzany przez rodziców z pociechami, ponieważ znajduje się tam plac zabaw. U zbiegu dwóch ulic, czyli Nadmorskiej oraz Leśnej stoi Bałtycki Krzyż Nadziei. Jest to kopia krzyża, który znajduje się na Giewoncie. Będąc w Pobierowie możemy pójść w miejsce, w którym znajduje się Magiczny Domek, w którym wszystko odwrócone jest do góry nogami, zatem meble stoją w nim na suficie. Całość sprawia ogromne wrażenie, dlatego na długo zapadnie w pamięci. Będąc w Trzęsaczu nie może nas ominąć obejrzenie Ruin Kościoła. Jest to na pewno jedno z najbardziej fascynujących miejsc na polskim Wybrzeżu.
Sarbinowo
Jest miejscem znacznie rzadziej obleganym przez turystów. Leży zaledwie siedem kilometrów od znanego kurortu jakim jest Mielno. Plaża zachęca do kąpieli morskich. Natomiast dla seniorów idealny będzie wypoczynek na kamiennej zaporze deptaku. Sarbinowo znajdowało się kiedyś aż półtora kilometra od linii brzegowej, niestety fale morskie pochłonęły część lądu. Dlatego teraz przed gwarem z sąsiadującej miejscowości oraz brzegu chroni kamienno-betonowy mur oporowy. Spacery umilą nam kojące szumy fal. Znajdująca się w Gąskach latarnia morska oddalona jest od Sarbinowa około pięć kilometrów. Park Linowy Tukan, znajdujący się pięć minut od Centrum Mielna to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Oferuje ponad sto atrakcji na zróżnicowanych trasach. Natomiast samo Sarbinowo oferuje wyjątkową promenadę. Znajdujące się na niej kawiarenki oraz sklepiki znajdują się wręcz na plaży. Nastąpiło to dlatego, że miejscowość leżała bardzo blisko morza, które coraz bardziej przedzierało się na ląd.
Mechelinki
Jeśli lubisz rybacki klimat, to miejsce jest dla Ciebie. Niewielka, kaszubska wieś nad Zatoką Pucką, nad którą są idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Okolica zdecydowanie mniej tłoczna niż pobliskie Trójmiasto. Plaża choć niezbyt szeroka, jest piaszczysta oraz wolna od tłumów. Posiada fragment strzeżonego kąpieliska. Podczas zwiedzania rezerwatu Mechelińskich Łąk, można kupić świeżą rybę z kutra w nowoczesnej hali rybnej. Z tego miejsca bardzo blisko jest do mniej kameralnej Rewy, gdzie można pospacerować po sławnym Cyplu Rewskim. W Rewie znajduje się aleja zasłużonych ludzi morza. Atrakcja ta wpisała się na stałe zarówno mieszkańcom jak i turystom. W alei wmurowane są tablice, które upamiętniają postacie najbardziej związane z morzem.
Piaski
Piaski, zwane również Nową Karczmą, to najdalej wysunięta część Krynicy Morskiej. Graniczy z obwodem Kaliningradzkim. Zatem spacerując plażą można dotrzeć do rosyjskiej granicy. Spokojna okolica, wolna od tłumów, głośnych atrakcji i typowych nadmorskich kurortów. Noclegu szuka się u gospodarzy, u których można wynająć prywatne pokoje. Największym atutem miejscowości jest urokliwie szeroka i piaszczysta plaża, która oddalona jest od głównej drogi. Złącza je utwardzona droga biegnąca przez las. Jest to również idealne miejsce dla miłośników świeżych ryb. Jednym z zabytków Piasków jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Zanim jednak powstał, w piętnastym wieku zbudowany był tu drewniany kościółek, który został całkowicie zniszczony. Natomiast jedną z atrakcji jest wieczny, murowany wiatrak typu holenderskiego. Niestety, obecnie już nie pracuje, warto go jednak obejrzeć, ponieważ niewiele takich budowli zachowało się w Polsce. W Piaskach znajdują się także ruiny barokowego zboru kalwińskiego. Ze względu na brak opieki nad ruinami oraz terenem, by móc dotrzeć do ich miejsca trzeba przedostać się przez gęste zarośla. Jeżeli chcecie poznać więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia nad morzem zajrzyjcie do tego wpisu MOJE LATO NA ZDJĘCIACH – WEEKEND NAD BAŁTYKIEM.
Booking.com