Stawiki to kąpielisko, które od lat cieszy się wielkim powodzeniem wśród mieszkańców Sosnowca, a także innych miast Śląska (znajduje się tylko 9 km od centrum Katowic!). Stawiki to część Parku im. Leona Kruczkowskiego, należące do dużego kompleksu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki” w obrębie 3 miast: Sosnowca, Katowic i Mysłowic. Wszystkich stawów tak właściwie jest 5 – Bagry, Borki, Morawa, Hubertus i Stawiki. Powstały one około połowy XX w., w miejscu dawnych wyrobisk piasku oraz wskutek zapadnięcia się ziemi w wyniku działalności górniczej.
Jest tu mnóstwo ścieżek spacerowych i rowerowych, chociaż strzeżone przez WOPR kąpielisko wytyczono tylko nad Stawikami (I klasa czystości wody!). Niegdyś brzeg był trawiasty, jednak w ostatnim czasie nawieziono piasku, dzięki czemu w 2 miejscach nad Stawikami (na wschodnim brzegu, przy rzece Brynicy) oraz nad zbiornikiem Borki (tuż obok Stadionu Ludowego Zagłębia Sosnowiec) mamy piaszczyste plaże o długości ok. 100 m. W ostatnich latach wybudowano także plenerową mini siłownię, placyk zabaw, przebieralnie, toalety i lokale gastronomiczne. Przyjeżdża tu sporo wędkarzy, zaś amatorzy ruchu mogą wypożyczyć sprzęt pływający (kajaki, rowery wodne i łodzie) oraz spróbować swoich sił w wakeboardingu. Wake Zone Stawiki (ul. Kresowa 1) oferuje naukę tego bardzo modnego od niedawna sportu, a także organizację urodzin czy imprez integracyjnych w wake-barze z ogródkiem. Więcej info na stronie: www.wake-zone.pl Festyny, pikniki i różne imprezy okolicznościowe należą już do tradycji (np. regaty Staszic-Plater czy pożegnanie lata).
Parametry:
– powierzchnia: 8 ha
Adres: Kąpielisko Stawiki mieści się przy ul. Kresowej 1 w Sosnowcu (9 km na wschód od centrum Katowic), wzdłuż rzeki Brynicy.
Więcej na oficjalnym serwisie internetowym Sosnowca: www.sosnowiec.pl
Atrakcje w okolicy Stawików:
– Sosnowiec – górnicze miasto, w którym pełno jest pałaców wybudowanych na przełomie XIX i XX w. dla magnatów śląskiej industrializacji. Koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Henryka Dietla (właściciel fabryki włókienniczej) – neobarokowy, z wnętrzami w różnych stylach, także secesji oraz przyległy do niego park, w którym kiedyś mieściła się oranżeria; Pałac Christiana Schöna w śródmieściu – eklektyczny, z neogotycką wieżą, dziś jest to siedziba sądu; drugi Pałac Schöna, wzniesiony przez jego spadkobierców w Sosnowcu-Środuli – neobarokowy z 3 basztami i witrażami w oknach, obecnie mieści się w nim muzeum oraz Pałac Wilhelma w Sosnowcu-Środuli – neobarokowy z 1900 r. W Sosnowcu znajduje się również unikalne Muzeum Szkła Współczesnego – dział muzeum w Pałacu Schöna w Sosnowcu-Środuli.
– Mysłowice – polski Manchester (industrialny styl zabudowy i zespoły rockowe – Myslovitz i inne). Jest tu: średniowieczny kościół farny NMP (w XVIII w przebudowany), piękny ratusz z 1867 r., neorenesansowe kamienice oraz ciekawy, pięknie odnowiony zespół budynków Bauverein z 1915 r. (przy ul. Mikołowskiej 26-36). Dzieciom na pewno spodoba się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa.
– Będzin – gotycki zamek z przełomu XIII i XIV w. wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego, który nadał też miejscowości jej nazwę, orzekając: „Tu będziem odpoczywali!”. Zamek w Będzinie co roku gości w czerwcu turniej rycerski. Oprócz tego w Będzinie jest też barokowo-klasycystyczny pałac Mieroszewskich z 1702 r., w którym mieści się obecnie Muzeum Zagłębia, prezentujące zbiory etnograficzne i archeologiczne. Do pałacu w Będzinie przylega piękny park, w którym pośród ponad stuletnich drzew kryją się kamienne rzeźby.