Chorwacja jest małym krajem o powierzchni 56,6 tys. km kwadratowych położonym na pograniczu Półwyspu Bałkańskiego, Kotliny Panońskiej i Alp Wschodnich.Chorwacja jest małym krajem o powierzchni 56,6 tys. km kwadratowych położonym na pograniczu Półwyspu Bałkańskiego, Kotliny Panońskiej i Alp Wschodnich.
Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb. Miasto (ponad 1 mln. mieszkańców) jest centrum politycznym i gospodarczym kraju.
Poza Zagrzebiem w poczet dużych miast możemy zaliczyć: Rijekę, Osjek, Split, Dubrownik i Zadar.
Do najciekawszych i przez to najbardziej turystycznych krain należą Dalmacja (Split, Dubrownik), Istria (Pula) i Chorwacja Centralna (Jeziora Plitwickie, Gorski Kotar).
Turystyka jest tu głównym źródłem utrzymania dla bardzo wielu mieszkańców. Jak wiele państw w zachodniej Europie, Chorwacja została założona na ruinach Cesarstwa Rzymskiego. Ale jako jedno z niewielu państw może poszczycić się tak doskonale zachowanymi zabytkami z tamtej epoki. Choć w czasie wojny domowej duża część kraju uległa zniszczeniu, Chorwaci w niezwykle krótkim czasie odbudowali swoje państwo.
Na wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski. Lata są tam zwykle gorące i suche, temperatura dochodzi do 40°C, zaś zimą rzadko spada poniżej 5°C. W części kontynentalnej klimat zbliżony jest do polskiego, a w pasmach górskich spodziewać się można śniegu i temperatury poniżej 20°C.
Istnieje legenda, ze Bóg stwarzając świat, zapomniał o Chorwacji. Kiedy jakiś Chorwat upomniał się o u Boga w tej sprawie, ten dał mu piękny kawałek ziemi, który chciał zatrzymać dla samego siebie.
Rzeczywiście, Chorwacja została szczególnie obdarzona przez naturę: przyciąga turystów łagodnym klimatem, oszałamia uroczymi krajobrazami, zachwyca krystalicznie czystym morzem w malachitowym odcieniu i wciąż nieskażonym przez cywilizację środowiskiem naturalnym. Jej plaże należą do najpiękniejszych w Europie. Ludzie są tu szczerze życzliwi i gościnni, a kuchnia przepyszna.
Rozciągające się w zachodniej części kraju Góry Dynarskie zbudowane są z wapieni, dolomitów i fliszu. Trzonem Gór Dynarskich jest Kras Dynarski z rozwiniętymi zjawiskami krasowymi, a ich zewnętrzną część stanowi Wybrzeże Dalmatyńskie. Do Chorwacji należy prawie 1200 wysp i małych wysepek leżących na Adriatyku. Tylko 66 spośród nich jest zasiedlonych. Klimat w Chorwacji jest zróżnicowany, w zachodniej części kraju śródziemnomorski, wewnątrz panuje umiarkowany ciepły, a w górach zaznacza się piętrowość klimatyczna. Głównymi rzekami są Sawa i Drawa, dopływy Dunaju.
W VII w. p.n.e. na wyspach i wybrzeżu Chorwacji istniały miasta greckie. W I w. p.n.e. ziemie te opanowali Rzymianie zakładając tu swoje osiedla. W VI, VII w. n.e. obszar Chorwacji zasiedliły plemiona słowiańskie, wśród nich Chorwaci, którzy w IX w. utworzyli Chorwację Dalmatyńską i Chorwację Panońską. W X i XI w. ukształtowało się samodzielne królestwo. W okresie XII-XVI w. Chorwacja była pod rządami króla Węgier, a następnie podzielona między Turcję a Austrię. W 1918r. weszła w skład królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Po II wojnie światowej była republiką w Jugosławii. W 1991r. Chorwacja wystąpiła z federacji i proklamowała niepodległość.
Booking.com