Kilka dni wystarczy, żeby przekonać się, że Słowację należy uznać za wart zainteresowania kraj. Kraj wciąż nieznany i pełen tajemnic. Miejsce, do którego warto wybrać się nie tylko na zimowy wypoczynek.Winnice
Podróżnicy, mający w planach dłuższy pobyt w Bratysławie lub preferujący zamiast muzeów i zabytkowych kamienic spokojniejsze miejsca, powinni zainteresować się okolicami stołecznego miasta. Malownicze pasmo górskie Małych Karpat rozpoczyna się jeszcze wewnątrz miejskich rogatek. Wiele jest miejsc wybieranych na weekendowe wypady i łatwo tu zarówno o nocleg oraz jedzenie. Oczywiście nie brakuje i piwa, choć okolice Bratysławy warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na winnice. Duże nasłonecznienie oraz wapienna gleba sprzyjają wymagającym uprawom. Dlatego też wina z tego regionu dorównują węgierskim, niemieckim czy austriackim trunkom. Cenione są zwłaszcza białe, choć i miłośnicy czerwonego wina mogą liczyć na ciekawe propozycje. Nie brakuje oczywiście endemicznych szczepów i malutkich winnic zaopatrujących wyłącznie okoliczne sklepy i resuaracje. Warto dodać, że pierwsze winnice zostały założone na tych ziemiach przez Rzymian ponad tysiąc lat temu.
Devin
Mniej niż dziesięć kilometrów na północny wschód od Bratysławy położone są niezwykle malownicze ruiny zamku w Devinie. Do tego miejsca corocznie odbywają się pielgrzymki ku czci Cyryla i Metodego, którzy stworzyli podstawy języków słowiańskich oraz przyczynili się do rozwoju chrześcijaństwa.
Oczywiście ruiny zamku to niejedyna atrakcja. We wsi znajduje się XIII-wieczny kościół Świętego Krzyża, zaś tuż obok znajduje się rezerwat Devinska Kobyla, który można zwiedzać dzięki 2,5-kilometrowej ścieżce przyrodniczej. Najciekawszym miejscem jest wzgórze Sandberg, jakie kojarzy się z egzotycznym w tej części kontynentu krajobrazem pustynnym.
Marianka
Kolejnym interesującym punktem w okolicach Bratysławy jest wieś Marianka, którą warto polecić miłośnikom zabytków sakralnych – najstarsze miejsce pielgrzymkowe na Słowacji kusi gotyckim kościołem czy klasztorem Paulinów. Oglądając zabytkowe kapliczki na trasie, można dojść do cudownego źródełka, zaś przed Kaplicą Cudów należy zwrócić uwagę na barokowe rzeźby autorstwa Juraja Rafaela Donnera.
Dojazd
Aby móc w pełni korzystać z uroków okolic słowackiej stolicy i cieszyć się smakiem wybornego wina, należy wybrać się nie własnym autem, lecz drogą lotniczą. Trzeba tylko zawczasu znaleźć tanie loty. Najlepiej do Bratysławy. Stąd już można skorzystać z dobrze zorganizowanej komunikacji autobusowej. To także miejsce przyjazne dla piechurów. Malownicze trasy zachęcają do kilkugodzinnych wędrówek.