Już niecały miesiąc do zimowej Olimpiady w Soczi! 7 lutego 2014 r. rozpoczną się Igrzyska w jednym z piękniejszych uzdrowisk Rosji. Przeczytaj jakie atrakcje oferuje to niesamowite miasto!
Już niecały miesiąc do zimowej Olimpiady w Soczi! 7 lutego 2014 r. rozpoczną się Igrzyska w jednym z piękniejszych uzdrowisk Rosji. Przeczytaj jakie atrakcje oferuje to niesamowite miasto!
Kiedy 4 lipca 2007 r. podczas zgromadzenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Gwatemali zapadła decyzja, że to właśnie Soczi będzie organizatorem XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, mnóstwo ludzi nie posiadało się ze zdumienia. Soczi pokonało m.in. austriacki Salzburg i południowokoreański P’yŏngch’ang (ten ostatni ledwo ledwo, bo stosunkiem głosów 51:47).
Większości z nas Soczi kojarzy przede wszystkim z palmami, ciepłym powietrzem znad Morza Czarnego i opromienionymi słońcem promenadami. Faktycznie, miasto jest jednym z największych letnich kurortów i nadmorskich kąpielisk w Rosji. Jego piękne wybrzeże ciągnie się na długość prawie 150 km, przez miejscowości: Magri, Asze, Łazariewskoje, Katkowaja, Scziel, Gołowinka, Łoo, Dagomys, Macesta, Chosta, Kudepsta i Adler na samym południu. Kiedyś były to małe, skromne wioseczki, potem włączono je wszystkie do aglomeracji Soczi, tworząc tym samy długi kompleks plaż i hoteli. W latach 70-tych wzdłuż wybrzeża poprowadzono jednoszynową kolej elektryczną, która zatrzymuje się w każdej z wyżej wymienionych miejscowości, co bardzo ułatwia komunikację.
Historia Soczi
Na samym początku, od VI do XV w., panowali tu władcy Abchazji – państwa w północno-zachodniej Gruzji, które formalnie nie jest uznawane. Dokładna data założenia Soczi to 1838 r. Rosjanie weszli w posiadanie tych atrakcyjnych terenów po wygranej wojnie z Turkami, którzy przedtem kontrolowali miasto. Jego nazwę zmieniano kilkakrotnie – najpierw był to Fort Aleksandria, potem Twierdza Nawagińska, a następnie Placówka Dachowska. Wszystkie te miana jednoznacznie świadczą o strategicznych i militarnych walorach uzdrowiska, które z początku pełniło funkcję swoistego garnizonu i fortecy obronnej.
Uzdrowisko
Turystyka w Soczi zaczęła się w XIX w., wtedy bowiem odkryto i doceniono fantastyczne, zdrowotne walory tego miejsca. Pierwsze łaźnie powstały w 1902 r. w Maceście, natomiast najstarszy, wielki dom zdrojowy w Soczi – Kavkazskaya Riviera Spa Resort – został oddany do użytku w 1909 r. Jest on naprawdę ogromny, z własnymi laboratoriami, szpitalem, łaźniami, kasynem, salą koncertową, restauracją i kawiarnią. Od samego początku wprowadzono w nim elektryczność, co jak na tamte czasy było czymś unikatowym.
Soczi zawsze jednak znajdowało się w cieniu Krymu, który od wieków był głównym miejscem wypoczynkowym carskiej rodziny oraz całego rosyjskiego dworu. Potem, w czasach ZSRR, na Krym przyjeżdżali czołowi dygnitarze państwowi, Soczi zaś stało się wakacyjną destynacją masowej ludności.
Sezon trwa tu od kwietnia aż do końca października – wtedy średnie temperatury wynoszą około 25ºC, woda zaś ma około 20ºC. Natomiast, o dziwo, najlepsze warunki klimatyczne na przeprowadzenie kuracji i poddanie się zabiegom leczniczym są już poza sezonem – od października do czerwca. Jeżeli zatem wybieracie się na Olimpiadę do Soczi, koniecznie uwzględnijcie w swoich planach wizytę w jednym z licznych źródeł termalnych (podobno najlepsze, siarkowodorowe, są w rejonie Macesty) albo w SPA. W wielu sanatoriach leczy się choroby skóry, układu oddechowego, nerwowego, krążenia, niepłodność czy reumatyzm. Kilkadziesiąt lat temu powstał tu światowej sławy Naukowo-Badawczy Instytut Balneologii i Fizykoterapii.
Zima w Soczi
Rosyjskie uzdrowisko ma też swoje drugie, zimowe oblicze. O około godzinę drogi w kierunku północno-wschodnim (odległość drogowa wynosi 67 km) znajduje się Krasnaja Polana (Красная Поляна), gdzie odbędą się wszystkie konkurencje górskie: narciarstwo alpejskie, biathlon, biegi narciarskie, kombinacja norweska, skoki narciarskie, bobsleje, saneczkarstwo, skeleton, narciarstwo dowolne oraz snowboard. W Soczi natomiast będzie można dopingować hokeistów na lodzie, łyżwiarzy figurowych i szybkich oraz curlingowców – 7 nowoczesnych obiektów sportowych: stadion olimpijski „Fiszt”, ledowyj dworiec „Bolszoj”, dworiec zimniego sporta „Ajsberg”, „Adler-Ariena”, ledowaja ariena „Szajba”, kiorlingowyj centr „Ledianoj kub” oraz Płoszczad’ „Miedał Płaza” może pomieścić od 3 000 do 40 000 widzów.
Właściwie w Soczi nie ma zimy we właściwym rozumieniu tego słowa. Średnia temperatura nad Morzem Czarnym wynosi +8ºC, jednak będąc w Krasnajej Polanie, przygotujcie się na chłodniejsze dni, z temperaturami często spadającymi poniżej zera!
Turystyka
Rosjanie ogłaszają na swoich portalach, że dysponują w Soczi 227 hotelami, miejscami zdrojowymi i ośrodkami SPA, co w efekcie daje 50 000 miejsc noclegowych w ciągu całego roku, a w sezonie letnim nawet ponad 70 000.
Więcej na oficjalnej stronie Soczi:
http://www.sochiadm.ru/
oraz na stronie Zimowej Olimpiady 2014, gdzie po angielsku dostępny jest cały program Igrzysk z dokładnymi datami, godzinami oraz miejscami, gdzie będą rozgrywane konkursy w poszczególnych dyscyplinach:
http://www.sochi2014.com/en
Przeczytaj inne nasze artykuły o zabytkach w Soczi, jego najciekawszych pomnikach oraz atrakcjach w okolicach miasta!