O tym, że wakacje łączą się z wydatkami przekonał się pewnie każdy z nas. Urlop wiąże się nie tylko z kosztami transportu czy noclegu, ale również skłania nas do dodatkowych zakupów. Często specjalnie na wakacje kupujemy nową odzież, sportowy sprzęt czy elektronikę. Szczególnie planując wypoczynek na górskim szlaku, może się okazać, że brakuje nam niezbędnego wyposażenia. Z pomocą przychodzą tu sklepy internetowe, które oferują coraz szerszy asortyment towarów. Trusted Shops, firma oferująca gwarancję zwrotu pieniędzy klientom sklepów internetowych, radzi o czym należy pamiętać podczas tego typu zakupów.
Dla miłośników górskich wędrówek podstawą są dobre, wygodne buty, które pozwolą bezpiecznie zdobyć niejeden szczyt. Ważne jednak, aby przed wyjazdem je rozchodzić i tym samym uchronić się przed nieprzyjemnymi otarciami na dłuższych szlakach. Co jednak, gdy okaże się, że zamówione przez nas obuwie jest źle dopasowane i sprawia nam ból nawet na krótkim spacerze? W takiej sytuacji, dla towaru zamawianego przez internet, możemy skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy – mamy 14 dni, aby zgłosić taką wolę i kolejne 14 na odesłanie towaru. Jednak trzeba się liczyć z tym, że buty już były przez nas noszone i jeżeli noszą ślady nadmiernego zużycia np. otarcia, wówczas może się zdarzyć, że otrzymamy tylko część pieniędzy. Sprzedawca ma bowiem prawo domagać się odszkodowania za zmniejszenie wartości rzeczy, będące wynikiem nadmiernego, nieprawidłowego korzystania z rzeczy.
Odzież z prawem do zwrotu
Góry poza pięknymi widokami słyną też ze zmiennej pogody. Planując wyprawę na szlak, nawet w okresie wakacyjnych upałów, nie możemy obyć się bez ciepłego polaru i kurtki przeciwdeszczowej. Aura na wysokościach może bardzo szybko zmienić się z gorącej i słonecznej w wietrzną ulewę. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy po otrzymaniu paczki odkryjemy, że zamówiona odzież jest na nas za mała i musimy ją wymienić? Kto w takim wypadku pokrywa koszty wysyłki? Bez problemu możemy zwrócić nieodpowiadający nam towar w przeciągu 14 dni. Natomiast w kwestii kosztów przesyłki należy sprawdzić regulamin sklepu. Coraz więcej sprzedawców oferuje darmową wysyłkę zwrotów, jednak nie jest to standardem prawnym i zależy od zapisów w regulaminie poszczególnych sprzedawców. Pamiętajmy przy tym, że prawo do zwrotu nie jest gwarantowane w przypadku zakupów od osoby prywatnej dokonywanych na serwisach aukcyjnych. W takim przypadku wszelkie regulacje dotyczące ewentualnej wymiany, zwrotów czy reklamacji zależą od indywidualnych ustaleń między stronami.
Sprzęt bez wad kluczem do dobrego trekkingu
Amatorzy górskich wędrówek nierzadko inwestują też w pomocne sprzęty, szczególnie w popularne kijki do trekkingu. Przed wyjazdem warto zastanowić się nad specyfiką i trudnością wyjazdu lub skonsultować z organizatorem czy takie wsparcie na szlaku może być nam potrzebne. Pamiętajmy, że pomimo podobnego wyglądu kijki trekkingowe różnią się od tych do nordic walkingu. Te ostatnie sprawdzą się na bardziej płaskich terenach, ale przy stromych podejściach nie zdadzą egzaminu. Z kolei, jeśli trasa naszej wycieczki przebiega przez jaskinie, niezbędna będzie czołówka. Jest to dużo lepsze rozwiązanie od latarki, dzięki któremu będziemy mieć wolne ręce i poczujemy się pewniej w trudnej, nieznanej przestrzeni. Co zrobić w niefortunnej sytuacji, gdy zamówiony sprzęt okaże się wadliwy i np. lampka w naszej czołówce nie będzie świecić? Możemy oczywiście odstąpić od umowy. Jeżeli jednak odkryjemy wadę już po upływie ustawowych 14 dni, wówczas powinniśmy złożyć reklamację i opisać w niej wykrytą wadę oraz precyzyjnie sformułować nasze żądanie.
– W przypadku uszkodzonego towaru możemy domagać się od sprzedawcy jego naprawy lub wymiany na nowy. Jeśli nie będzie to możliwe, a wada jest istotna – sprzedawca musi zwrócić nam pieniądze. Alternatywnie możemy jeszcze żądać obniżenia ceny. Do naszego żądania w ramach reklamacji, sprzedawca powinien ustosunkować się w terminie 14 dni kalendarzowych liczonych od dnia jej złożenia. Przepisy przyjmują domniemanie, zgodnie z którym niezachowanie powyższego terminu skutkuje uznaniem naszego żądania reklamacyjnego za zasadne – komentuje Marcin Jędrzejak, ekspert ds. prawa w firmie Trusted Shops.
Przed pakowaniem warto…przeczytać opinie
Gdy niezbędne sprzęty i ubrania mamy już skompletowane pozostaje się spakować. Na górskie wyjazdy najlepiej sprawdzi się turystyczny plecak. Wygodny, specjalistyczny plecak jest niezbędny, jeśli planujemy przemieszczać się z całym ekwipunkiem od schroniska do schroniska. Planując taki zakup dobrze poświęcić chwilę, aby dopasować plecak do naszych potrzeb – zastanowić się, gdzie będziemy go używać, jakie planujemy obciążenie, po co najczęściej będziemy sięgać? Kobiety znajdą też damskie plecaki, których konstrukcja jest lepiej dostosowana do damskich sylwetek. Z pomocą w dokonaniu wyboru przyjdą nam też recenzje innych użytkowników, którzy mieli okazję przetestować sprzęt w praktyce na szlaku. Zwróćmy uwagę na to czy sklep, w którym planujemy zakup udostępnia takie opinie. Możemy znaleźć w nich cenne informacje nie tylko o samym produkcie, ale również o doświadczeniach klienta z obsługą i kontaktem ze sklepem.
Źródło: www.newsrm.tv