Kąpielisko Balaton w Trzebini pod Chrzanowem ma regularny, prawie okrągły kształt. Wiąże się to z pochodzeniem jeziora, które było dawnym kamieniołomem wapieni – widać to zwłaszcza w północnej części, gdzie nad lustrem wody górują strome skały, które przyciągają amatorów wspinaczki.
Trzebinia to miasto należące do powiatu chrzanowskiego, 6 km na północny wschód od Chrzanowa, ok. 25 km w linii prostej na zachód od Krakowa i 35 km na zachód od Katowic. Mimo że od dawna rozwijał się w nim przemysł górniczo-hutniczy, powierzchnia Trzebini w 43% składa się z lasów, które stanowią ostoję dla rzadkich gatunków roślin (aż 20 gatunków dzikich storczyków!) i zwierząt (zaskrońce, żmije zygzakowate, jelenie, dziki, sarny, jenoty, lisy, cietrzewie, prawie wszystkie gatunki dzięciołów i wiele innych).
Kąpielisko Balaton znajduje się w północno-zachodniej części miasta, bardzo blisko centrum. Ma regularny, prawie okrągły kształt. Wiąże się to z pochodzeniem jeziora, które było dawnym kamieniołomem wapieni – widać to zwłaszcza w północnej części, gdzie nad lustrem wody górują strome skały. Przyjeżdżają na nie alpiniści i amatorzy wspinaczki skałkowej, do której wapienie nadają się idealnie. Jurajskie skały przyciągają również geologów, którzy mogą tu znaleźć pozostałości skamieniałych raf gąbkowych oraz muszli, amonitów i belemnitów. Kiedy w latach 60-tych XX wieku wyczerpał się surowiec, dół zalano wodą, czyniąc Balaton ulubionym miejscem wypoczynkowym nie tylko mieszkańców Trzebini, ale również Chrzanowa i innych okolicznych miast Małopolski.
Cała infrastruktura turystyczna znajduje w południowej części zbiornika, od strony drogi dojazdowej. Jest tam wytyczone bojami kąpielisko strzeżone przez WOPR, a na brzegu plaża, parasole, napoje i mała gastronomia oraz boiska do siatkówki plażowej. Niestety brak jakiejkolwiek wypożyczalni sprzętu wodnego, a szkoda, bo akwen aż prosi się, żeby popływać po nim łódką. Niestety odkąd zmienił się właściciel, wprowadzono pewne ograniczenia, m.in. nie można rozpalać grilla. Podobnie nie wolno pływać po przeciwległej stronie akwenu (w stosunku do strumyczka) w okresie tarła ryb.
Woda w polskim Balatonie jest bardzo, ale to bardzo czysta, gdyż dodatkową jej wymianę zapewniają zasilające akwen podziemne, zimne źródła. Przejrzystość wody zadecydowała o tym, że jest to ulubione miejsce wśród nurków (pod tym względem oraz z powodu wapiennych skarp widać duże podobieństwo do krakowskiego Zakrzówka, o którym pisaliśmy niedawno). Po kopalni wapienia ostały się zatopione tory kolejowe, górniczy wagonik oraz 3 wraki jachtów. Nad jeziorem działał kiedyś nawet Klub Nurkowy Skarbnik.
Część Balatonu znajduje się w administracji Polskiego Związku Wędkarskiego. Dzięki wspomnianym wyżej podziemnym źródłom można tu złowić nawet pstrąga, które z reguły żyją w rzekach. Oprócz tego są oczywiście karpie, szczupaki i okonie.
Powierzchnia trzebińskiego Balatonu: 3 ha
Głębokość: średnio 9,5 metra
Cennik: wstęp kosztuje 8 zł, parking 10 zł
Adres: Kąpielisko Balaton jest położone przy ul. Św. Stanisława (47 km na zachód od Krakowa).
Dojazd: Można dojechać autostradą A4 i potem DK79 na Trzebinię. Potem skręcamy w ul. Św. Stanisława i w prawo prosto nad jezioro.
Booking.com