close
Zalew Nowohucki w Krakowie

Zalew Nowohucki w Krakowie

Piękny park i duży staw z wysepką w Nowej Hucie, północnej części Krakowa, zachęca do spacerów i obserwowania ptaków!

Zalew Nowohucki w Krakowie w latach 60-tych (H. Hermanowicz, własność MHK)
Zalew Nowohucki w Krakowie w latach 60-tych (H. Hermanowicz, własność MHK)

Zarówno zbiornik wodny, jak i znajdujący się przy nim park udostępniono krakowiakom w 1957 r. (projekt inżyniera A. Ścigalskiego). Zalew Nowohucki ma regularny kształt prostokąta, ma 1 wysepkę zwaną „Małpim Gajem” i zasilane jest płynącą wzdłuż jego wschodniego brzegu rzeką Dłubnią. Miejsce szybko podbiło serca mieszkańców dawnej stolicy Polski, stając się celem wypoczynku, pikników, a także licznych imprez sportowych, festynów i koncertów. Niestety w latach 70-tych stan Zalewu Nowohuckiego bardzo się pogorszył, park stał się zaśmiecony, a w wodzie absolutnie nie dało się kąpać.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Dopiero 10 lat temu rozpoczął się plan modernizacji terenów wokół akwenu. Wytyczono oświetlone ścieżki rowerowe i spacerowe, na których często można spotkać także rolkarzy i biegaczy, staw pogłębiono, usuwając z dna nadmiar mułu i śmieci, park wyposażono w nowe ławki i śmietniki oraz utworzono plac zabaw dla dzieci, boiska do kosza, siatki oraz kort tenisowy. Z rzeczy istotnych dla kąpieliska, na razie mamy tutaj piaszczystą plażę. Kiedyś można było również wypożyczyć kajak, łódkę czy rower wodny, obecnie takich atrakcji niestety brak. Niestety brak także ratowników, którzy strzegliby kąpieliska – być może zmieni się to w ciągu najbliższych sezonów.

Jeżeli chcemy się bezpiecznie ochłodzić w czystej wodzie, to tuż obok Zalewu Nowohuckiego, od północy, znajduje się niewielki, odkryty basen i brodzik OSiR-u Krakowianka, jest też boisko piłkarskie (adres: ul. Bulwarowa 1). W niedalekiej przyszłości planowana jest oczywiście dalsza modernizacja Nowohuckiego Zalewu (restauracja na wodzie, amfiteatr, nowe pomosty i inne).

Zalew w krakowskiej Nowej Hucie to doskonałe miejsce na spacery
Zalew w krakowskiej Nowej Hucie to doskonałe miejsce na spacery (źródło: Googlemaps)

Staw w Nowej Hucie na pewno przyciąga wędkarzy oraz obserwatorów ptaków. Ci pierwsi złapią na haczyk karpia, leszcza, płoć, a przy odrobinie szczęścia szczupaka, sandacza lub dużego suma; akwen jest regularnie zarybiany. Birdwatchersi zaś będą zachwyceni licznymi łabędziami, łyskami oraz bardziej popularnymi kaczkami i rybitwami. Wszystkie te ptaki gniazdują i składają jaja na wyżej wspomnianej wyspie, Małpim Gaju.

Warto także wspomnieć o Domie Wędkarza – sporej sali bankietowej, świetnym miejscu na wesela i inne imprezy okolicznościowe (pięknie położony nad samym jeziorem, przy ul. Bulwarowej 43).

Powierzchnia Zalewu Nowohuckiego: 7 ha, razem z parkiem – ok. 17 ha

Głębokość: 1,8-2,5 m

Adres: Zalew Nowohucki znajduje się przy ul. Bulwarowej, w obrębie dzielnicy XVI – Bieńczyce (stara część Nowej Huty), pomiędzy OSiR-em „Krakowianka”, rzeką Dłubnią, al. Solidarności a ul. Bulwarową.

Dojazd:
Autobusami 123 lub 174.
Tramwajami 4, 16, 21, 22.

Atrakcje w okolicy:

  • Dworek Jana Matejki w Krzesławicach – urokliwy, murowany, staropolski dworek, w którym najpierw mieszkał Hugo Kołłątaj, a potem od 1876 r. Jan Matejko, który odnalazł tu doskonałe warunki do tworzenia swych obrazów. Obecnie budynek jest własnością Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, która od 1966 r. urządziła w nim Muzeum Matejki oraz Kołłątaja. Prezentowane są w nim obrazy malarza, antyczne meble oraz rozmaite pamiątki po właścicielach majątku.
  • Kościół Św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej – drewniany, wybudowany w latach 1633-1648 w ówczesnej wsi Jawornik. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz (z drewnianym krzyżem z XVI w., który został przeniesiony z innego kościoła) i ambona oraz fragmenty polichromii Sądu Ostatecznego.
    Adres: ul. Melchiora Wańkowicza 19

Zalew Bagry w Krakowie

Stawy w Brzegach (Żwirownia) pod Wieliczką