Co zabrać ze sobą na wycieczkę górską? Jakie przedmioty są niezbędne podczas przejażdżki rowerowej? Czego nie może zabraknąć, gdy wybieramy się pod namiot? Oto lista akcesoriów, które każdy turysta powinien mieć w swoim plecaku. Nie zajmują dużo miejsca, a zapewnią nam spokój i bezpieczeństwo.
1. Wielorazowy bidon w trosce o środowisko
Nasza świadomość dotycząca ochrony środowiska rośnie, a co za tym idzie w zapomnienie odchodzą zachowania, które jeszcze niedawno były normą. Nie wypada już pojawić się na szlaku z plastikową butelką wody kupioną w sklepie. Na wycieczkę warto zabrać bidon wielorazowego użytku, który wypełnić możemy wodą z kranu. W niektórych schroniskach górskich możemy nawet uzupełnić taki pojemnik wodą gazowaną prosto z nalewaka – będzie zdecydowanie taniej i bardziej ekologicznie, czyli w zgodzie z obowiązującymi trendami. W te trendy doskonale wpisuje się marka Jack Wolfskin, oferując nie tylko wytrzymałe i wielorazowe produkty, ale także ubrania i akcesoria z recyklingu. Ekologiczną ofertę marki można sprawdzić m.in. w strefie Przemka Kossakowskiego: https://sklep.jack-wolfskin.pl/strefa-przemka.html.
2. Powerbank na podbramkowe sytuacje
Podczas długich wypraw warto zadbać o kontakt z najbliższymi lub zapewnić sobie możliwość połączenia ze służbami ratowniczymi. Internet w komórce daje nam też dostęp do szczegółowych map, które pozwolą nam dotrzeć z punktu A do punktu B bez niepotrzebnego błądzenia. Robiąc liczne zdjęcia podczas pięknej wycieczki możemy nie zauważyć, że rozładowuje się nam bateria. Pamiętając o zabraniu powerbanku, unikniemy trudnych sytuacji.
3. Wygodne buty trekkingowe
Niezależnie od tego, czy idziemy w wysokie góry, czy na krótką wycieczkę do lasu, warto zadbać o odpowiednie obuwie. Czym kierować się przy wyborze pierwszych butów trekkingowych? Na rynku dostępne jest wiele modeli dostosowanych do różnych potrzeb, różnią się od siebie między innymi wysokością cholewki, materiałem, z którego je wykonano, czy też rodzajem podeszwy. Warto dowiedzieć się więcej, tak by wybrać opcję, która będzie dla nas najodpowiedniejsza.
4. Kurtka na niespodziewane deszcze
Wspaniale, gdyby latem przez cały czas świeciło słońce, ale jest to także okres nagłych i potężnych burz. Na wycieczkę warto więc spakować kurtkę przeciwdeszczową, która w razie czego uchroni nas przed ulewą. Decydując się na zakup, warto szukać takich, które łatwo schować do plecaka i nie zajmują w nim dużo miejsca.
5. Niewielki ręcznik, który zmieścimy do plecaka
Wykonane z mikrofibry ręczniki szybkoschnące są lekkie, łatwo się składają i dobrze pochłaniają wilgoć. Mogą przydać się na plaży, czy też w schronisku górskim. Niektóre modele wzbogacone są o dodatkowe funkcje, takie jak system antybakteryjny, przewiewny pokrowiec. Wybierając model warto zastanowić się, do czego będziemy jak będziemy go wykorzystywać i odpowiednio dostosować rozmiar.
6. Wielofunkcyjne narzędzie na trudne przypadki
Narzędzie wielofunkcyjne to niewielki gadżet, który pomoże otworzyć butelkę czy konserwę. Często posiada też funkcję noża, która będzie bardzo przydatna podczas biwaku. W bardziej rozbudowanej wersji może zastąpić kombinerki i śrubokręt, co pomoże w drobnych naprawach sprzętu turystycznego. Podsumowując: może wybawić z opresji, niezależnie czy chodzi o zamkniętą butelkę piwa, czy coś poważniejszego.
7. Latarka na coraz krótsze dni i długie wieczory
Ostatnim, choć nie mniej ważnym sprzętem, jest latarka czołowa. Planując wycieczkę, często zapominamy, że może się niezapowiedzianie przedłużyć. Po zmroku dużą pomocą może okazać się czołówka, którą możemy umieścić na głowie. Zapewni nam komfort i zmniejszy stres związany z trudną sytuacją, w której się znaleźliśmy. Dodatkowo czołówka nie zajmuje nam rąk, a jej światło podąża tak, gdzie akurat patrzymy. Warto szukać modeli, które można ładować za pomocą kabla USB. W ten sposób ograniczamy produkcję śmieci, jakimi są baterie. Moc czołówki określają lumeny – przed zakupem warto zastanowić się, do czego będziemy jej używać i jak mocne światło będzie nam potrzebne.