Obecnie jednymi z najbardziej popularnych gadżetów są drony, czyli latające statki bezzałogowe. Pozwalają one bowiem na wykonywanie niezwykle ciekawych materiałów wizualnych z perspektywy lotu ptaka. Aby takie urządzenie dobrze spełniało swoją rolę, musi oferować określone parametry techniczno-użytkowe. Na rynku znajdziemy liczne drony dla początkujących zróżnicowane pod względem ceny, funkcjonalności czy gabarytów.
Mobilność i intuicyjna obsługa to absolutna podstawa
W przypadku dronu przeznaczonego stricte dla osoby początkującej liczy się przede wszystkim niewielka waga. Najlepiej, jeśli maszyna jest stworzona z lekkiego tworzywa polimerowego, ewentualnie innowacyjnego włókna węglowego. Zagwarantuje nam to jej swobodne przenoszenie z miejsca na miejsce, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w trakcie wakacyjnych oraz urlopowych wojaży. Dodatkowym atutem będzie z pewnością kompaktowy rozmiar, pozwalający na bezproblemowe schowanie sprzętu do plecaka. Kolejnym istotnym aspektem jest łatwość sterowania.
Optymalne rozwiązanie to odrębny kontroler z drążkiem nawigacyjnym i przyciskami funkcyjnymi, który przypomina nieco zwykły pad konsolowy. Ze względu na precyzyjne działanie i jednocześnie prostotę obsługi świetnie nadaje się on do nauki latania. Mniej komfortową alternatywę stanowi dedykowana aplikacja zainstalowana na smartfonie.
Porządna kamera jako znakomite udogodnienie
Drony dla początkujących są w większości urządzeniami z niższej i średniej półki, ale mimo to dają możliwość robienia atrakcyjnych zdjęć czy filmów nadających się do wrzucenia na portale społecznościowe. Ważne, aby przy wyborze konkretnego modelu zwrócić uwagę na rodzaj wbudowanej kamery. Pożądana jest rozdzielczość na poziomie co najmniej HD (1280 × 720 pikseli), a najlepiej Full HD (1920 × 1080 px). Zapewni to uzyskiwanie materiałów o wysokim kontraście i rozpiętości barwowej. Obecność kilkuosiowej stabilizacji obrazu zminimalizuje natomiast ryzyko rozmazywania fotografii w warunkach silnego wiatru.
Godna polecenia jest ponadto funkcja nagrywania w trybie slow motion (spowolnione tempo). Na koniec pamiętajmy, aby maksymalny czas lotu wynosił minimum 15-20 minut. W przeciwnym razie trudno nam będzie wykonać wystarczająco interesujący film.
Szeroki zakres funkcji uprzyjemni eksploatację
Dron do nauki latania – oprócz dobrej kamery i ergonomicznej obudowy – musi posiadać sygnalizację świetlną opartą na diodach LED, która okazuje się nieoceniona po zapadnięciu zmroku. Umożliwia bowiem obserwowanie maszyny z dużej odległości nawet w zupełnych ciemnościach. Bez wątpienia przyda się także funkcja awaryjnego hamowania i zawisu w powietrzu, eliminująca zagrożenie w postaci przypadkowego zderzenia z dowolną przeszkodą. Kolejne wyjątkowo użyteczne udogodnienie to nadajnik GPS zapobiegający zgubieniu statku – w momencie utraty sygnału bądź wyczerpania akumulatora wróci on bezpiecznie do punktu startowego. Poza tym koniecznie zweryfikujmy, czy dron oferuje tryb podążania za wyznaczonym obiektem (np. operatorem jadącym na rowerze lub samochodowym poruszającym się po drodze).