Wakacje 2020 są dość wyjątkowe. Znaczna część Polaków zrezygnowała z zagranicznych wyjazdów, ale nie wszyscy zaliczają się do tej grupy. Planując urlop poza Polską, należy zadbać o odpowiednią polisę turystyczną. Wybór jest naprawdę szeroki. Oto najpopularniejsze warianty i rozszerzenia. Kto powinien skorzystać z konkretnych opcji?
Standardowa polisa turystyczna
Podstawowa polisa turystyczna składa się z przynajmniej dwóch elementów – zabezpieczenia finansowego kosztów leczenia oraz ratownictwa medycznego. To absolutne minimum nawet, jeśli wyruszamy do jednego z krajów Unii Europejskiej, gdzie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten przydatny skądinąd dokument zapewnia bowiem jedynie podstawową niezbędną opiekę medyczną w państwowych placówkach służby zdrowia. W kryzysowej sytuacji, jaka zawsze może zdarzyć się za granicą, będzie niewystarczający.
Wartość polisy należy dopasować do miejsca wyjazdu. Kwoty rzędu 200 000 zł wydają się astronomiczne, ale wbrew pozorom stanowią one minimalną stawkę na kraje Europy, bo warto wziąć pod uwagę ewentualną konieczność transportu medycznego. Im dalej wyruszamy, tym wartość polisy powinna być naturalnie wyższa. Trzecim bardzo popularnym elementem polisy turystycznej jest ubezpieczenie NNW. Na ten element powinien tak naprawdę zdecydować się każdy, a szczególnie osoby nie posiadające oszczędności i zabezpieczenia finansowego.
Dodatkowe rozszerzenia
Taka standardowa polisa turystyczna to odpowiednie zabezpieczenie praktycznie dla każdego, kto podróżuje za granicę. Popularnymi opcjami dodatkowymi są ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie OC i od zdarzeń po alkoholu. Od pewnego czasu w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych występuje także ubezpieczenie w razie zachorowania na COVID-19.
Ubezpieczenie OC zapewnia większy spokój na wakacjach – w końcu każdemu z nas może się zdarzyć nieumyślne naruszenie czyjegoś mienia, a nawet narażenie zdrowia. Polisa uwzględniająca zdarzenia po alkoholu jest istotna z punktu widzenia każdej osoby, która na wakacjach będzie miała ochotę wypić choćby jednego drinka lub lampkę wina. Dzięki temu polisa działa również w takich sytuacjach. Inne dodatkowe opcje dotyczą na przykład rezygnacji z biletu lub z hotelu.
Polisa turystyczna dla osób uprawiających sport
Sytuacja staje się nieco bardziej złożona, jeżeli za granicą zamierzamy uprawiać sport. Większość polis turystycznych uwzględnia spacer, trekking czy jazdę na rowerze, ale jedynie po ściśle wyznaczonych szlakach i tylko na nizinach oraz niewysokich górach. Turyści, którzy pragną czegoś więcej, na przykład uprawiania coraz bardziej popularnych sportów wodnych lub jakiejkolwiek innej dyscypliny, która nie będzie miała charakteru typowo rekreacyjnego, powinni pomyśleć o ubezpieczeniu sportowym.
Korzystając z jednego z popularnych kalkulatorów ubezpieczeniowych, na przykład KioskPolis.pl (https://kioskpolis.pl/), należy na wstępie zaznaczyć odpowiedni filtr. Ubezpieczyciela interesuje również, czy uprawianie sportu będzie miało charakter wyczynowy. Dodatkowymi polisami dla profesjonalnych sportowców i amatorów są bardzo istotne OC sportowe, a także możliwe ubezpieczenie sprzętu sportowego, który często ma bardzo wysoką wartość.
Wybierając ubezpieczenie turystyczne, warto skorzystać z internetowego kalkulatora, który daje możliwość zapoznanie się z ogromną liczbą ofert ubezpieczeniowych. Znaleźć go można pod adresem https://kioskpolis.pl/kalkulator/ubezpieczenie-turystyczne/web/?stepKey=travelDetails. Przed wyborem konkretnego ubezpieczenia najlepiej przestudiować jeszcze jego ogólne warunki.