close
Wakacyjne podróże samochodem – o co zadbać przed wyjazdem?

Wakacyjne podróże samochodem – o co zadbać przed wyjazdem?

Coraz bardziej popularne stają się wyjazdy wakacyjne, których jedną z atrakcji jest sama podróż. Wybierając samochód jako środek transportu, możemy przy okazji zwiedzić miejsca, które są na naszej trasie. A do tego nie mamy ograniczenia związanego z bagażem – rower, deska surfingowa czy inny sprzęt sportowy nie są problemem. Jednak do dalekiej podróży samochodem też trzeba się odpowiednio przygotować.

Przygotowanie do trasy

Przed wyjazdem powinniśmy zaplanować trasę, wybrać miejsca, które chcemy odwiedzić. Jeśli jedziemy za granicę warto także znaleźć informacje dotyczące płatnych autostrad i poznać przynajmniej podstawowe zasady obowiązujące na drogach w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Na przykład we Włoszech odmienne przepisy obowiązują kierowców ze stażem jazdy krótszym niż 3 lata. Na drogach ekspresowych mogą się oni poruszać z maksymalną prędkością wynoszącą 90 km/h, a na autostradach 100 km/k – gdzie dla kierowców z dłuższym stażem prędkości te wynoszą odpowiednio 110 km/h i 130 km/h. Dodatkowo warto sprawdzić jakie przepisy obowiązują w temacie wymaganych dokumentów, zapinania pasów czy podróżowania z dziećmi. I tak np. w Hiszpanii dzieci w wieku do lat 12 lub o wzroście do 135 cm mogą być przewożone wyłącznie w specjalnym foteliku, ewentualnie na dostosowanym do ich wzrostu i zabezpieczonym pasami podwyższeniu.

Samochód – o czym pamiętać

Jadąc na wakacje własnym samochodem musimy zadbać o to, aby podróż na każdym jej etapie była bezpieczna. Dlatego przed planowanym terminem pamiętajmy o takich kwestiach jak:
• Przegląd najważniejszych podzespołów – sprawdźmy układ hamulcowy, chłodzenia, stan pasków. Jeśli przed wyjazdem zbliża się termin wymiany oleju – nie czekajmy do powrotu z wakacji. Wymieńmy go wcześniej.

  • Termin przeglądu technicznego – sprawdźmy czy jest ważny i czy nie kończy się w trakcie naszego wyjazdu. Przy ewentualnej kontroli, za brak ważnego przeglądu możemy dostać mandat.
  • Wyposażenie dodatkowe – sprawdźmy czy mamy wszystkie jego elementy np. gaśnicę z odpowiednim terminem ważności, apteczkę, kamizelkę odblaskową.
  • Koło zapasowe – przed wyjazdem sprawdźmy czy koło jest w dobrym stanie i czy jest w nim powietrze.
  • Narzędzia i linka holownicza – zabierzmy ze sobą komplet podstawowych narzędzi i linkę holowniczą. Mogą się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach drogowych.
  • Ubezpieczenie assistance – zapewni nam pomoc w sytuacji, gdy dojdzie do awarii czy wypadku naszego samochodu na trasie.

– W trakcie podróży, szczególnie tych zagranicznych dochodzi do różnych sytuacji, w którym pomocne będzie dodatkowe ubezpieczenie. Często niewielka awaria potrafi skutecznie unieruchomić pojazd. Posiadając solidne ubezpieczenie assistance, wystarczy wykonać telefon, aby uzyskać pomoc. Zakres ubezpieczenia assistance zależy oczywiście od wariantu. Ochronę można wykupić na 7,14, 21, 30 dni lub na cały rok. Do wyboru pozostaje także dodatkowo płatna opcja limitu kilometrów holowania po wypadku naszego auta – na terenie Polski oferujemy holowanie bez limitu kilometrów, zaś poza granicami Polski do 500 km – wyjaśnia Mariusz Gilicki – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych Concordii Ubezpieczenia. I dodaje – Warto także zwrócić uwagę na opcje dotyczące wynajmu pojazdu zastępczego, w wariancie najszerszym do 5 dni w razie awarii, do 7 dni w razie wypadku i do 15 dni w razie kradzieży.

Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu wakacyjnego, sprawdzenie samochodu i zadbanie o dopasowany do naszych potrzeb pakiet ubezpieczenia, zapewni nam spokój i pozwoli odpocząć. A w sytuacji gdy dojdzie do awarii samochodu, dodatkowe ubezpieczenie assistance pomoże poradzić sobie z jego skutkami.

dostarczył InfoWire.pl

4 sierpnia 20181172Views2Comments

Uważaj na 5 kosztownych wakacyjnych pułapek

Turcja na 2. miejscu najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych Polaków