Wyjeżdżając na ferie za granicę, większość turystów wybiera Włochy, Austrię czy Francję. Wytrawni narciarze jeżdżą po lodowcach, gdzie trasy są przygotowane doskonale. Alternatywę dla narciarzy znudzonych dobrze znanymi trasami mogą stanowić stoki w rosyjskich górach.
Wyjeżdżając na ferie za granicę, większość turystów wybiera Włochy, Austrię czy Francję. Wytrawni narciarze jeżdżą po lodowcach, gdzie trasy są przygotowane doskonale. Alternatywę dla narciarzy znudzonych dobrze znanymi trasami mogą stanowić stoki w rosyjskich górach.
Z czego znamy Rosję?
Obecnie Rosja jest na ustach wszystkich z uwagi na agresję na wschodzie Ukrainy. Kraj ten jest jednak wielokulturową mieszanką, której poznanie mogłoby nam zająć całe życie. Ma do zaoferowania turystom wiele, ale znamy go przede wszystkim z zabytków Moskwy czy Sankt Petersburga. Dużo wiemy o Syberii, ponieważ jest ona ściśle związana z naszą tragiczną historią.
Statystyki turystyczne
Rosja być może nie jest krajem typowo turystycznym, takim jak Turcja, Egipt, Tunezja czy Hiszpania, ale czerpie wymierne korzyści z rozwoju turystyki zagranicznej i krajowej. Według danych Światowej Organizacji Turystyki za rok 2013, Rosję odwiedziło 28,356 tys. turystów. Jeszcze w 2010 roku było to 20,262 tys. Rok do roku nastąpił wzrost potencjału turystycznego o ponad 10 proc. Przychody z turystyki w 2013 roku przyniosły Rosji przychody w wysokości 11,988 mln dolarów. Na tle innych krajów byłego Związku Radzieckiego rosyjskie statystyki turystyczne wypadają bardzo dobrze. Dla porównania, Polskę w 2013 roku odwiedziło 15,845 tys. turystów, a nasze przychody z turystyki wyniosły 10,938 mln dolarów.
Turystyka zimowa w Rosji
Wyjazdy z Polski na narty do Rosji są mało popularne, ale musimy wiedzieć, że za naszą wschodnią granicą znajdują się świetnie przygotowane narciarskie destynacje, gwarantujące ekstremalne przeżycia dla miłośników białego szaleństwa. Chcąc bezpiecznie szusować po stokach Kaukazu czy Uralu, polski turysta powinien wykupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, w ofercie dla narciarzy, takie oferuje np. w firma ubezpieczeniowa Signal Iduna. Zapewni mu ono ubezpieczenie ryzyk związanych z amatorskim uprawianiem sportów zimowych: narciarstwa i snowboardu. Uwzględnia także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i sprzętu sportowego.
Już podczas Olimpiady Zimowej w Soczi w 2014 roku Rosja pokazała, że jest potęgą w sportach zimowych. Posiada liczne trasy narciarskie:
- na Kaukazie:
– Rosa Khutor w rejonie Krasnayej Polyany z 77 km tras narciarskich,
– Krasnaja Polana, 40 km od Soczi, w Kraju Krasnodarskim, z różnicami wysokości od 540 do 2228 m n.p.m.,
– Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu (5642 m n.p.m.),
– Cheget – kaukaska góra licząca 3650 m n.p.m. z 16 km tras zjazdowych i 9 km tras biegowych,
– Dombaj, kurort narciarski, centrum alpinizmu na granicy Rosji z Gruzją.
- na Uralu:
– Ezhovaya – góra i ośrodek narciarski w środkowej części Uralu, z 7 wyciągami i 5 km tras zjazdowych;
– Zavyalikha – na południowym paśmie Uralu, z 6 wyciągami krzesełkowymi i 10 trasami zjazdowymi;
– Abzakovo – jeden z najlepszych ski resortów na Uralu, z 18 km nartostrad,
– Adzhigardak – centrum narciarskie w mieście Asha, na południowym Uralu, z 10 trasami narciarskimi;
– Jezioro Bannoye – leży w Baszkortostanie, z 6 trasami zjazdowymi liczącymi łącznie 10 km.