close
Klasztor benedyktynów w Müstair (Münster) – Szwajcaria

Klasztor benedyktynów w Müstair (Münster) – Szwajcaria

Surowy

Jadąc na narty w szwajcarskie Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!

Jadąc na narty w szwajcarskie Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Surowy, kamienny klasztor w Müstair doskonale komponuje się z górami. Źródło: www.stelvio.chBenedyktyni to najstarszy chrześcijański zakon mniszy na świecie. Klasztor po wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Müstair (w miejscowym języku retoromańskim Claustra Son Jon) jest wybitnym przykładem sztuki sakralnej z okresu Królestwa Karolingów (751 – 987 r. n.e.). Został zbudowany ok. 780 r. przez biskupa z Chur, które obecnie jest stolicą szwajcarskiego kantonu Gryzonia. Prawdopodobnie polecenie to wydał sam król Karol Wielki, jednak nie jest to do końca pewne.

Klasztor wznosi się na wysokości 1273 m n.p.m. ponad doliną Müstair (Val Müstair) w Gryzonii, czyli najbardziej włoskim kantonie Szwajcarii, który znajduje się w jej wschodniej części. Tuż obok wsi przebiega granica z Włochami. Budowla, która jest jednym z najstarszych architektonicznych obiektów Szwajcarii, charakteryzuje się oszczędnym, typowo romańskim stylem i dodatkowo jest dobrze ufortyfikowana. Dzięki takiej konstrukcji klasztor był nie tylko domem modlitwy, ale również ważnym punktem strategicznym, skąd można było kontrolować przejście przez Alpy do Włoch.

''Ostatnia Wieczerza'' - fresk w klasztorze MüstairNajcenniejszym skarbem tego wpisanego w 1983 r. na listę UNESCO miejsca są piękne, romańskie freski namalowane na prawie wszystkich ścianach oraz na suficie kościoła. Powstały one w 2 fazach: ok. 800 r., za panowania Karolingów oraz w połowie XII w., w okresie romańskim. Odkryto je jednak dopiero w wieku XX, podczas rutynowej renowacji. Jest to ponoć najlepszy, świetnie zachowany przykład malarstwa sakralnego średniowiecznych czasów. Tematyka obejmuje oczywiście sceny biblijne ze Starego i Nowego Testamentu (koniecznie warto zwrócić uwagę na „Sąd Ostateczny” w zachodniej nawie), zaś postacie są z jednej strony ascetyczne w stylu, a z drugiej bardzo wyraziste i zapadające w pamięć. W zamierzchłych czasach Średniowiecza, kiedy dominował analfabetyzm, obrazy lepiej przemawiały do świadomości prostego człowieka niż słowo pisane. Oprócz malowideł ściennych, z których niektóre przetransportowane zostały do Szwajcarskiego Muzeum Narodowego w Zurychu, w opactwie Müstair można podziwiać stiukowe rzeźby – na szczególną uwagę zasługuje posąg Karola Wielkiego.

Odwiedźcie benedyktyński klasztor w Müstair, jeśli jesteście na nartach w ośrodku Minschuns – Val Müstair (1700 – 2700 m n.p.m., 25 km tras zjazdowych).

Solidna konstrukcja Semmeringbahn liczy już ponad 150 lat. Źródło: www.heute.at

Wysokogórska linia kolejowa Semmering (Semmeringbahn) – Austria

Zimowa panorama St. Gallen. Źródło: www.grenzenlos-wohnen.ch

Klasztor benedyktynów w St. Gallen (Sankt Gallen) – Szwajcaria