Jadąc na narty w szwajcarskie Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!
Jadąc na narty w szwajcarskie Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!
Benedyktyni to najstarszy chrześcijański zakon mniszy na świecie. Klasztor po wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Müstair (w miejscowym języku retoromańskim Claustra Son Jon) jest wybitnym przykładem sztuki sakralnej z okresu Królestwa Karolingów (751 – 987 r. n.e.). Został zbudowany ok. 780 r. przez biskupa z Chur, które obecnie jest stolicą szwajcarskiego kantonu Gryzonia. Prawdopodobnie polecenie to wydał sam król Karol Wielki, jednak nie jest to do końca pewne.
Klasztor wznosi się na wysokości 1273 m n.p.m. ponad doliną Müstair (Val Müstair) w Gryzonii, czyli najbardziej włoskim kantonie Szwajcarii, który znajduje się w jej wschodniej części. Tuż obok wsi przebiega granica z Włochami. Budowla, która jest jednym z najstarszych architektonicznych obiektów Szwajcarii, charakteryzuje się oszczędnym, typowo romańskim stylem i dodatkowo jest dobrze ufortyfikowana. Dzięki takiej konstrukcji klasztor był nie tylko domem modlitwy, ale również ważnym punktem strategicznym, skąd można było kontrolować przejście przez Alpy do Włoch.
Najcenniejszym skarbem tego wpisanego w 1983 r. na listę UNESCO miejsca są piękne, romańskie freski namalowane na prawie wszystkich ścianach oraz na suficie kościoła. Powstały one w 2 fazach: ok. 800 r., za panowania Karolingów oraz w połowie XII w., w okresie romańskim. Odkryto je jednak dopiero w wieku XX, podczas rutynowej renowacji. Jest to ponoć najlepszy, świetnie zachowany przykład malarstwa sakralnego średniowiecznych czasów. Tematyka obejmuje oczywiście sceny biblijne ze Starego i Nowego Testamentu (koniecznie warto zwrócić uwagę na „Sąd Ostateczny” w zachodniej nawie), zaś postacie są z jednej strony ascetyczne w stylu, a z drugiej bardzo wyraziste i zapadające w pamięć. W zamierzchłych czasach Średniowiecza, kiedy dominował analfabetyzm, obrazy lepiej przemawiały do świadomości prostego człowieka niż słowo pisane. Oprócz malowideł ściennych, z których niektóre przetransportowane zostały do Szwajcarskiego Muzeum Narodowego w Zurychu, w opactwie Müstair można podziwiać stiukowe rzeźby – na szczególną uwagę zasługuje posąg Karola Wielkiego.
Odwiedźcie benedyktyński klasztor w Müstair, jeśli jesteście na nartach w ośrodku Minschuns – Val Müstair (1700 – 2700 m n.p.m., 25 km tras zjazdowych).