close
Ośrodek narciarstwa biegowego Nibork koło Mrągowa (narty na Mazurach)

Ośrodek narciarstwa biegowego Nibork koło Mrągowa (narty na Mazurach)

Widok z lotu ptaka na zaśnieżone okolice Mrągowa - raj dla narciarskich biegaczy (fot. T. Kowal)

Jeśli Mazury kojarzą się Wam tylko z pięknymi jeziorami – jesteście w błędzie! Pełen czołowym i dennych moren krajobraz pojezierza to doskonałe miejsce na narciarski wypad!

Jeśli Mazury kojarzą się Wam tylko z pięknymi jeziorami – jesteście w błędzie! Pełen czołowym i dennych moren krajobraz pojezierza to doskonałe miejsce na narciarski wypad!

Widok z lotu ptaka na zaśnieżone okolice Mrągowa - raj dla narciarskich biegaczy (fot. T. Kowal)W otoczeniu pięknych, mazurskich lasów i dwóch jezior: Gielądzkiego i Lampackiego, niedaleko wsi Sorkwity powstał przed 10 laty ośrodek narciarstwa biegowego Zagroda Nibork”. Ten agroturystyczny pensjonat został utworzony w miejscu oryginalnego, mazurskiego gospodarstwa, którego dobrze zachowane, prawie 100-letnie, ceglane budynki stanowią obecnie założenie Zagrody. Tereny są rozległe, bajkowo piękne zwłaszcza zimą, ciche i naprawdę odludne – jednym słowem wspaniale nadają się do biegania na nartach, terenowej jazdy konnej czy też kolarstwa crossowego (to ostatnie zdecydowanie w bezśnieżnych porach roku).

Wyznaczono i dobrze oznakowano 3 trasy biegowe – wszystkie rozpoczynające i kończące się w ośrodku Nibork. Pierwsza prowadzi przez las, potem przez Krainę Wzgórz Otwartych Przestrzeni (pagórki) i znów przez las; druga przez leśne uroczysko, Diabelską Górę i ruiny Szarloty – wyludnionej wsi; trzecia zaś, najdłuższa z nich, na początku pokrywa się z trasą nr 2, potem wiedzie przez dolinkę aż do Jeziora Pierwoj, wzdłuż jego brzegu i po skarpie z ruinami wojskowymi, a w swoim końcowym odcinku pokrywa się z trasą nr 1.

Parametry:

– 3 oznakowane trasy biegowe o różnym stopniu trudności – 2 po 4 km i najdłuższa licząca aż 7 km
– Après-ski: Zagroda Nibork oferuje pokoje z łazienką i kominkiem w staropruskich zabudowaniach z charakterystycznej, czerwonej cegły. Pokoje z jednej strony są zmodernizowane i odpowiednio wyposażone, aby zapewnić gościom komfort użytkowania, a z drugiej – zachowują oryginalny klimat sprzed 100 lat. Restauracja serwuje tradycyjne, mazurskie potrawy – wędliny i przetwory własnego wyrobu i ryby z własnej wędzarni. Atutem są darmowe lekcje jak jeździć na biegówkach oraz profesjonalny masaż po narciarskim wysiłku.

Adres: Nibork to mała wieś na lewo od Mrągowa. Dokładny adres: Nibork 10, w gminie Sorkwity (215 km na północ od Warszawy, 48 km na wschód od Olsztyna).

Dojazd: Z centrum W-wy dojeżdżamy do Modlińskiej / DK61 w kierunku Legionowa, Serocka i Pułtuska. Za Pułtuskiem skręcamy w lewo w DK57 na Przasnysz. Jedziemy długo DK57 przez Przasnysz, Szczytno. We wsi Parleza Mała przed Biskupcem na rondzie obieramy drugi zjazd na Augustów (DK16) i po ok. 10 km jesteśmy już w Niborku.

Więcej informacji znajdziecie pod telefonem: 604 522 663

Dodatkowe atrakcje w okolicy Niborka:

Mrągowo – miasto nad jeziorem słynie nie tylko z żaglówek, maślanki i pikniku country. Mrągowo to także zabytkowe domy z XVIII i XIX w. w staropruskim stylu (zobaczcie koniecznie Starą Chatę – najbardziej wiekowy budynek w mieście, a obecnie restauracja); klasycystyczny ratusz z 1825 r., który obecnie mieści Muzeum Warmii i Mazur; neogotycki kościół Św. Wojciecha i Wartownia Bośniaków – szachulcowe koszary wzniesione w 1770 r. dla stacjonujących w mieście kawalerii z Bośni. W Mrągowie wyznaczono 2 trasy biegowe: czerwony szlak narciarski w Parku Słowackiego oraz zielony szlak narciarski „Nad Jeziorem Czos”.

Sorkwity – wieś z neogotyckim pałacem Mirbachów (obecnie przerobiony na hotel), wozownią (restauracja) i parkiem z pięknym starodrzewem. Sorkwity to ważny punkt dla kajakarzy – stąd rozpoczyna się jedna ze słynniejszych tras w Polsce – ponad 100-kilometrowy szlak Krutyni.

Jędrychowo – wieś pod Sorkwitami, gdzie znajduje się letnia rezydencja wyżej wspomnianej rodziny Mirbachów. Prawdziwym skarbem jest jednak pomnik przyrody – ogromna magnolia (20 m wysokości i ponad 1,5 m w obwodzie), którą najlepiej zobaczyć oczywiście w kwietniu i maju, kiedy kwitnie.

Panoramiczne ujęcie ze stoku Kartasiówka (źródło: www.kartasiowka.pl)

Wyciąg narciarski Kartasiówka (narty na Mazurach)

Los Glaciares w Argentynie w okolicy El Chaltén (źródło: Lonely Planet)

Wakacje 2015 – jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w tym roku?