Narty nad morzem? Pomysł wydaje się absurdalny, choć wcale niemożliwy. Nasze morenowe Pomorze ma kilka całkiem całkiem górek, z których można fajnie pozjeżdżać!
Narty nad morzem? Pomysł wydaje się absurdalny, choć wcale niemożliwy. Nasze morenowe Pomorze ma kilka całkiem całkiem górek, z których można fajnie pozjeżdżać!
Szczecińska Gubałówka położona jest w leśnej części Szczecina, w Osowie. Oferujący mnóstwo letnich i zimowych atrakcji kompleks rekreacyjno-sportowy został wybudowany w Parku Leśnym Arkońskim w Puszczy Wkrzańskiej, w północno-zachodniej części Szczecina. Utworzenie stacji narciarskiej było możliwe dzięki dużym jak na tę część Polski różnicom wysokości Wzgórz Warszewskich (najwyższe wzniesienie to Wielecka Góra – prawie 131 m n.p.m.). Ze wierzchołków tych moren rozpościerają się wspaniałe widoki na dolinę Odry, Zalew Szczeciński, Jezioro Dąbie, a nawet klify wyspy Wolin.
Do dyspozycji oddane są 2 oświetlone i sztucznie naśnieżane trasy narciarskie oraz snowpark. Wypożyczalnia nart i snowbordu oferuje ponad 250 kompletów sprzętu. Szczecińska Gubałówka organizuje różnego rodzaju zawody narciarskie i imprezy: Family Cup, Family Cup Kross, Crazy Slide, czyli zjazd na czym popadnie.
Parametry Szczecińskiej Gubałówki:
– 2 trasy narciarskie: czerwona średnia i niebieska łatwa
– 1 wyciąg talerzykowy o przepustowości 700 osób/godz.
– snowpark na osobnym stoku i z oddzielnym wyciągiem
– tor saneczkowy, który w lecie przejmują zjeżdżający na hulajnogach
– kolorowo oświetlone, kryte lodowisko + wypożyczalnia łyżew
– Après-ski: góralska knajpa Bacówka
Oprócz tego Parku Leśnym Arkońskim można pojeździć na rowerze, są tu liczne punkty widokowe, ścieżki przyrodnicze, stadnina i kąpielisko miejskie Arkonka.
Adres: Ośrodek narciarski Szczecińska Gubałówka znajduje się przy ul. Lisiej Góry 5, w dzielnicy Osów (niecałe 8 km na północ od centrum Szczecina).
Dojazd: Z centrum Szczecina jedziemy Al. Wyzwolenia, przejeżdżamy przez rondo Giedroycia (trzeci zjazd) i za nim skręcamy w prawo w ul. Z. Krasińskiego. Potem skręcamy w lewo w ul. F. Chopina, która w dzielnicy Osów zmienia nazwę na Chorzowską. Na jej końcu skręcamy w prawo w Miodową i po 500 m lekko w lewo w Lisiej Góry.
Więcej na oficjalnej stronie ośrodka: www.gubalowka.com.pl
Ciekawostki w okolicy:
– Wieża Quistorpa – obecnie w stanie ruiny. Wybudowana została z czerwonej cegły z polecenia niemieckiego fabrykanta, Martina Quistorpa, w hołdzie jego ojcowi. Wieża miała na parterze kawiarenkę, którą przed I i II wojną światową odwiedzali weekendowi spacerowicze; na górze był taras widokowy ozdobiony wieżyczkami i rzeźbami. Całość wraz z masztem mierzyła 52 m, miała 9 kondygnacji i sprawiała wrażenie mini zameczka. W czasie II wojny światowej wieża, dzięki zamontowanemu na jej szczycie radarowi, stanowiła obronę przeciwlotniczą hitlerowców, którzy w 1945 r. wysadzili ją w powietrze, by nie namierzyli ich żołnierze rosyjscy. Obecnie trwają prace nad odbudową budowli. Ciekawostką jest także znajdujący się obok, długi na kilkadziesiąt metrów, podziemny korytarz-schron, niestety częściowo zasypany ziemią.
– stare młyny w Dolinie Siedmiu Młynów – wybudowane w dolinie rzeki Osówki, której woda miała napędzać młyńskie koła, które mieliły zboże. W XIX w. powoli zaczęto zastępować je młynami parowymi, a obecnie w większości z nich utworzono restauracje.
Wszystkie wyżej wymienione obiekty znajdują się na polsko-niemieckim szlaku turystycznym „Siedem Młynów – Gubałówka”.