Temperatura na dworze rośnie, śnieg już topnieje, zima ma się ku końcowi, a Wy wciąż marzycie o nartach? Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać się na lodowiec – raj dla wszystkich wiosennych i letnich narciarzy!
Temperatura na dworze rośnie, śnieg już topnieje, zima ma się ku końcowi, a Wy wciąż marzycie o nartach? Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać się na lodowiec – raj dla wszystkich wiosennych i letnich narciarzy!
Poniżej przedstawiamy naszą listę najlepszych lodowców na świecie. Niektóre bardzo daleko, inne na szczęście całkiem blisko. Przeczytajcie, pojedźcie, poszusujcie!
1. Aletsch – najdłuższy lodowiec w Alpach Berneńskich w Szwajcarii. Ma długość aż 23 km i powierzchnię 120 km².
2. Jostedalsbreen – najdłuższy lodowiec na kontynencie europejskim. Leży w południowo-zachodniej Norwegii i mierzy 60 km.
3. Vatnajökull – przykrywa prawie 10% całej powierzchni Islandii.
4. Baltoro – 62 km, a więc nieco dłuższy od swojego norweskiego kuzyna Jostedalsbreena. Wystarczy aby zyskać zaszczytny tytuł najdłuższego lodowca poza regionem polarnym. Znajduje się w Pakistanie, w łańcuchu górskim Karakorum.
5. Lodowce na Kilimandżaro – pod względem długości i powierzchni daleko im do światowych rekordzistów. Są jednak naprawdę wspaniałe i zaskakujące – przede wszystkim z racji swojego położenia. Kto by się spodziewał wiecznego śniegu w Tanzanii, na 3ºS!
6. Lodowiec Beringa – amerykański gigant z Alaski. 204-kilometrowa masa lodu przemieszcza się z prędkością około 2 metrów na dzień w kierunku Zatoki Alaska.
7. Perito Moreno – co prawda nie jest aż tak długi jak jego północnoamerykański kuzyn (nieco ponad 30 km długości), jednakże bardzo szeroki. To wielkie, pole lodu z Patagonii w południowo-zachodniej Argentynie stanowi trzecią największą rezerwę wody pitnej na świecie.
8. Harker – niezwykły, bo wyspiarski. Znajduje się na środku południowego Atlantyku, na wyspie Georgia Południowa, która jest zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii.
9. Lodowce na Antarktydzie – lód pokrywa aż 13,3 mln km² obszaru, co jest równoznaczne z 95% powierzchni całej Antarktydy. Mamy tutaj lodowce szelfowe oraz bardzo podobne do lodowców górskich tzw. „strumienie lodowe”, które płyną z prędkością 200 m na rok!
10. Fox i Franz Josef – dwaj mroźni bracia z południowej wyspy Nowej Zelandii. Pierwszy mierzy 20 km, drugi 12. Z tymi wymiarami nie są wprawdzie lodowymi liderami, jednak o ich atrakcyjności stanowią przepiękne zamarznięte wodospady i długie tunele, którymi wiedzie szlak.