Jeśli Mazury kojarzą się Wam tylko z pięknymi jeziorami – jesteście w błędzie! Pełen czołowym i dennych moren krajobraz pojezierza to doskonałe miejsce na narciarski wypad!
Jeśli Mazury kojarzą się Wam tylko z pięknymi jeziorami – jesteście w błędzie! Pełen czołowym i dennych moren krajobraz pojezierza to doskonałe miejsce na narciarski wypad!
Gołdap to polski biegun zimna, w którym śnieg leży naprawdę długo. Jako jedyne w województwie warmińsko-mazurskim uzdrowisko, Gołdap przyciąga nie tylko miłośników spokojnego wypoczynku na łonie natury oraz zwolenników agroturystyki, ale także tych, którzy chcą podreperować swoje zdrowie. Na terenach Warmii występują obfite złoża torfowe (borowiny), które są nieocenione w leczeniu chorób reumatycznych oraz narządów ruchu. Poza tym w Gołdapi kurują się cierpiący na choroby kobiece, układu oddechowego i nerwowego. Ok 4 km od centrum miasta znajduje się polsko-rosyjska granica, zatem wyrobiwszy sobie wizę, możemy wybrać się na wycieczkę do Obwodu Kaliningradzkiego.
Powstały w 2004 r. stok narciarski Piękna Góra (zwana także Górą Gołdapską) wraz z całym przyległym do niego zajazdem należy do znanej w Gołdapi rodziny Rudziewiczów, stąd ich nazwisko w nazwie ośrodka. Początkowo tereny należały do Skarbu Państwa oraz lokalnej gminy, jednak sportowe centrum zbankrutowało i dopiero w 2009 r. wykupili je Rudziewiczowie, inwestując w nie i przeprowadzając liczne modernizacje. Odwiedzający to miejsce turyści mogą do woli jeździć po sztucznie oświetlonej, naśnieżonej i ratrakowanej Górze Gołdapskiej. W 2011 r. uruchomiono pierwszy w północnej części Polski wyciąg krzesełkowy. Powstało też „Bezkrwawe Safari”, czyli ogromna ferma jeleni, danieli, marali (jedyne w Polsce!), jaków, koni Przewalskiego, tarpanów, muflonów i dzików.
Parametry:
– 5 tras zjazdowych (najdłuższa ma 1,25 km!) – 2 niebieskie łatwe, 2 zielone, tzw. „ośle łączki” i 1 czerwona trudna. Wszystkie mają w sumie 3,35 km.
– 5 wyciągów narciarskich: 2 orczyki, 2 wyciągi niskiego prowadzenia oraz 1 kolejka krzesełkowa (łączna przepustowość to 2200 osób na 1 godz.)
– wysokość Pięknej Góry: 272 m n.p.m.
– różnica poziomów: 80 m
– Snowpark z przeszkodami przy trasie 3
– tor saneczkowy (1,25 km)
– Après-ski: Zajazd „Piękna Góra” z 64 miejscami noclegowymi; restauracja specjalizująca się w potrawach z dziczyzny (Rudziewiczowie są znani z hodowli jeleniowatych) oraz z ryb (w sali znajduje się duże akwarium, z którego można sobie wybrać dowolną rybę w nim pływającą, a kucharz przyrządzi ją specjalnie dla nas); kawiarnia obrotowa z panoramicznym widokiem na szczycie Pięknej Góry; kręgielnia; park linowy (czynny w sezonie wiosenno-letnim z 3 trasami alpejskimi o długości ponad 500 m i nową trampoliną do bungee); ekologiczne gospodarstwo ze zwierzętami „Bezkrwawe Safari”
Adres: ul. Konikowo 11 w Gołdapi, 4 km na południe od granicy z Obwodem Kaliningradzkim (296 km na północny wschód z centrum Warszawy, 162 km na północny wschód od Olsztyna).
Dojazd: Z centrum Warszawy jedziemy na północny wschód przez Marki (DK8 / E67). Przejeżdżamy przez Wyszków i docieramy do Ostrowa Mazowieckiej – tam patrzymy na drogowskazy na Białystok. Potem wypatrujemy drogowskazów na Łomżę i, trzymając się prawej strony, zjeżdżamy na nią (DW677); następnie od razu skręcamy w lewo w ul. Lubiejewską /DW627 i potem w prawo (cały czas na Łomżę). W Łomży, na placu T. Kościuszki obieramy czwarty zjazd na DK61. Jedziemy w kierunku Grajewa (tam skręcamy w lewo w ul. Ełcką (DK65). Przejeżdżamy przez Ełk DK65, która spokojnie prowadzi nas w kierunku Gołdapi. Dopiero tam, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Wojska Polskiego /DW650. Za wsią Rostek są drogowskazy na tor saneczkowy / Wejście na Piękną Górę – tam skręcamy w lewo i po chwili jesteśmy miejscu.
Więcej na oficjalnej stronie ośrodka: www.zajazd-rudziewicz.pl
W okolicy, nieco na wschód od Gołdapi znajduje się piękna Puszcza Romincka z kilkoma rezerwatami: florystycznym Czerwona Struga oraz leśnymi: Mechacz Wielki, Boczki, Dziki Kąt i Struga Żytkiejmska.