close
Skitury – najpopularniejszy sport tego sezonu?

Skitury – najpopularniejszy sport tego sezonu?

Widok narciarzy oddalających się od infrastruktury wyciągowej, aby w otoczeniu ciszy zdobywać szczyty siłą własnych mięśni, przestał już dziwić. Skitury pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, ale udało im się zdobyć sporą rzeszę zagorzałych zwolenników. Nie wiesz jeszcze, na czym polega ta forma narciarstwa lub zastanawiasz się, w jaki ekwipunek i odzież na skitury trzeba się zaopatrzyć, aby zacząć? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Skitury – na czym to w ogóle polega?

Skituring to połączenie narciarstwa i turystyki górskiej, w którym wykorzystuje się narty o cechach modeli biegowych i zjazdowych. Specjalny sprzęt jest przystosowany zarówno do podchodzenia w stromym terenie, jak i jazdy w dół, co umożliwia stosunkowo szybkie przemieszczanie się po górach zimą.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Skituring to wolność i bliski kontakt z naturą, który szczególnie upodobały sobie osoby zmęczone zgiełkiem kurortów narciarskich. Tego typu wędrówki pozwalają zapomnieć o kolejkach do wyciągów i w pełni delektować się pięknymi krajobrazami oraz ciszą. W zależności od upodobań, umiejętności i kondycji, na wycieczkę można się wybrać łagodnymi dolinami lub w bardziej wymagające góry. Przed rozpoczęciem planowania pierwszej wycieczki trzeba się jednak zapoznać z podstawami techniki oraz skompletować odpowiedni sprzęt i odzież na skitury.

Odzież na skitury

Wycieczki z dala od cywilizacji wymagają rozwagi przy doborze stroju. Odzież na skitury musi zapewniać komfort cieplny podczas intensywnego wysiłku, chroniąc zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Najlepiej ubrać się więc „na cebulkę”, dopasowując liczbę warstw do aktualnej sytuacji i chowając niepotrzebne elementy garderoby do plecaka.

Bezpośrednio na ciało obowiązkowo zakładamy bieliznę termoaktywną, czyli koszulkę i getry (kalesony), a na nią bluzę stretchową lub polar (w chłodniejsze dni). Jako warstwę wierzchnią ubieramy spodnie narciarskie oraz kurtkę na skitury. Niektóre osoby wybierają zwykły softshell, inne ocieplaną kurtkę puchową. Często można spotkać się z opinią, że ocieplina syntetyczna jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na większą odporność na wilgoć. Niektóre kurtki puchowe z naturalnym wypełnieniem (np. Pajak Phantom) są jednak pokryte warstwą hydrofobową, co zabezpiecza je przed przemoczeniem. Takie modele świetnie sprawdzają się w górach, gdyż są lekkie, po kompresji zajmują niewiele miejsca w plecaku i oferują doskonałe właściwości termoizolacyjne. Oprócz kurtki termicznej do plecaka warto spakować również zapasową kurtkę membranową na wypadek załamania pogody.

Ekwipunek skiturowy

Jak łatwo się domyślić, skituring to sport, który wymaga odpowiedniego sprzętu. Wykorzystywane w nim narty są lżejsze od modeli zjazdowych, ale szersze od biegowych. Posiadają też specjalne nacięcia umożliwiające zabezpieczenie przyklejanych fok, czyli materiałowych nakładek na ślizgi, które zapobiegają odjeżdżaniu nart w tył podczas podchodzenia w stromym terenie.

W ciężkim i zalodzonym terenie przydają się też harszle – odpowiednik raków dostosowany do montażu w wiązaniach skiturowych.

Wiązania skiturowe działają w dwóch trybach. Podczas wędrówki przytrzymują tylko palce, aby stopa mogła pracować jak w nartach biegowych. Z kolei na czas zjazdu zmienia się ustawienie, blokując stopę na całej długości. Kije na skitury powinny posiadać duże talerzyki, aby nie zapadały się w głębokim śniegu.

W niskich górach, takich jak polecane na pierwsze wyjścia Beskidy, przydadzą się gogle, kask i latarka czołówka. W trudniejszym terenie niezbędne jest tzw. lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka. Bez odpowiednich umiejętności sprzęt ten będzie jedynie dodatkowym balastem – dla własnego bezpieczeństwa każdy skiturowiec powinien więc ukończyć szkolenie lawinowe.

Skitury – sport popularniejszy z każdym sezonem

Skitury podbijają serca zarówno miłośników trekkingów, jak i zapalonych narciarzy. Z każdym sezonem coraz więcej osób postanawia uniezależnić się od wyciągów i wyrusza w góry na własną rękę. Warto jednak pamiętać o czekających w terenie zagrożeniach. W sytuacji kryzysowej na nic się zda najlepszy sprzęt i najdroższa kurtka puchowa, jeśli zabraknie odpowiednich umiejętności i zdrowego rozsądku. Z tego powodu pierwsze kroki najlepiej stawiać pod okiem doświadczonego instruktora, który pomoże wybrać odpowiednią trasę i pokaże podstawy techniki. Na szczęście szkółek i wypożyczalni systematycznie przybywa, więc znalezienie odpowiedniego kursu nie powinno stanowić większego problemu.

Szukasz kurtki puchowej na skitury? Na pajaksport.pl znajdziesz kurtki z warstwą hydrofobową wypełnione najwyższej jakości gęsim puchem. Ubrania Pajak zostały przetestowane przez skialpinistów i himalaistów w ekstremalnych warunkach.

Źródło zdjęć: shutterstock.com


Booking.com
27 stycznia 20222264Views4Comments

Jak bezpiecznie przewozić psa?

6 miejscowości, które warto odwiedzić w polskich górach zimą