Strefa bezcłowa – duty free – to miejsce, które znajduje się na każdym lotnisku obsługującym loty międzynarodowe. Zakupy w strefie bezcłowej to szansa dla podróżnych na zakup towaru w niższej cenie. Nie wszyscy pasażerowie mogą jednak skorzystać z produktów, do których cło nie jest wliczone.
Przed rejsem
Przed odlotem podróżni muszą zatroszczyć się o bezpieczny transport na lotnisko. Najbardziej komfortowym sposobem dojazdu na lotnisko z bagażami będzie dojazd własnym autem, które na czas pobytu można zostawić np. na parkingu Okęcie. Kolejny etap przygotowań do podróży to odprawa i oczekiwanie w strefie bezcłowej na informację o gotowości samolotu.
Strefa bezcłowa, co to takiego?
Strefa bezcłowa, nazywana również strefą wolnocłową, jest to obszar, na którym podróżni oczekują na informację o gotowości samolotu do przyjęcia pasażerów. Znajduje się ona na każdym lotnisku, które obsługuje rejsy międzynarodowe. W strefie bezcłowej dostępne są sklepy wolnocłowe, w których podróżni mogą zakupić różne towary, np. perfumy, alkohol, książki, zabawki, biżuterię, płyty lub ubrania.
Ceny obowiązujące w strefie bezcłowej
Ceny za towary znajdujące się w strefie wolnocłowej są niższe od cen rynkowych, ponieważ nie jest do nich doliczane cło. Rożnica wynosi zwykle od 15% do 40% – zależnie od ustalonej rynkowej ceny produktu w danym państwie. W przypadku promocji lub wyprzedaży danego produktu, można zakupić go nawet o 50% taniej w stosunku do ceny rynkowej. Niższa cena nie obowiązuje jednak wszystkich podróżnych. Mniejsze stawki zapłacą tylko turyści podróżujący do lub z kraju nienależącego do Unii Europejskiej. Pasażerowie udający się w rejs w granicach UE, zobowiązani są zapłacić ceny wyższe – z doliczonym cłem.
Dawne zwyczaje związane z zakupami w strefie bezcłowej
Dawniej możliwość zrobienia zakupów w strefie wolnocłowej była dla wielu podróżujących celem samym w sobie. Pasażerom zależało nie tylko na zakupie produktów w niższych cenach, ale również na znalezieniu produktów, które nie były dostępne w polskich sklepach.
Zobacz również: Loty czarterowe a loty rejsowe, w czym tkwi różnica?