Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że odpowiednie winiety są wymagane w wielu europejskich krajach również dla samochodów osobowych. Oznacza to, że system naliczania opłat nie działa tak jak w Polsce, gdzie mamy do dyspozycji bramki przed wjazdem na drogi płatne, ale musimy z góry opłacić dostęp do dróg w danym kraju.
Przykładowo, jeśli chodzi o Węgry, winiety zapewniają nam możliwość korzystania z dróg ekspresowych i autostrad. W przypadku pozostałych typów dróg można z nich korzystać bez posiadania winiety. Takie kraje jak Rumunia natomiast wymagają posiadania winiety na wszystkich rodzajach dróg, nie tylko na autostradach i drogach krajowych.
Jakie formy mogą przyjmować winiety?
Z pewnością kojarzymy winiety w formie naklejek, które są umieszczane na przedniej szybie samochodu. Posiadają one miejsce na wpisanie numeru rejestracyjnego auta. Taka forma winiety jest dostępna w momencie, gdy kupujemy ją stacjonarnie, przykładowo na przejściu granicznym czy na stacji paliw.
Inna opcja to możliwość wykupienia winiety online. W takim przypadku nie korzystamy z naklejek, ale otrzymujemy plik tekstowy z potwierdzeniem posiadania winiety. Warto posiadać potwierdzenie wykupienia winiety przy sobie, żeby w razie kontroli mieć pewność, że wszystko jest w porządku.
Co grozi za brak posiadania winiety?
Brak aktywnej winiety to prosta droga do uzyskania mandatu. Okazuje się, że za granicą funkcjonują całkiem sprawne systemy automatyczne do monitorowania dróg, które są w stanie wychwycić kierowców, którzy podróżują bez aktywnej winiety. W takim wypadku otrzymamy mandat, który w zależności od kraju może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Oczywiście zdarzają się również tradycyjne kontrole, podczas których uprawnione służby zatrzymują pojazdy i sprawdzają, czy posiadamy wykupioną winietę i czy wszystko zostało odpowiednio wypełnione. Często zdarzają się mandaty za to, że wpisano złą kategorię auta, dlatego podczas zakupu winiety należy dobrze zapoznać się z przepisami, które obowiązują w danym kraju.
Winiety w Rumunii
Wyjazd za granicę to nie tylko planowanie trasy, ale również konieczność zamówienia odpowiedniej winiety. Jeśli nie jesteśmy do tego przekonani, to z pewnością może przekonać nas wysokość mandatu. Wysokość kary jest zależna od rodzaju pojazdu. Niższe mandaty otrzymają kierowcy samochodów osobowych, w przeliczeniu na złotówki to około 400 zł. Gorzej przedstawia się sytuacja ciężarówek, w ich przypadku mandat może wynieść nawet 4000 zł.
Jeśli chodzi o aktualne przepisy w Rumunii, to należy pamiętać, że z winiet są zwolnione jedynie motocykle i przyczepy. Winiety są niezbędne nie tylko na autostradach, ale również na drogach innej kategorii. Musimy posiadać winietę już po przekroczeniu granicy, inaczej będziemy musieli liczyć się z mandatem. System kontroli działa automatycznie, więc odpowiednie kamery rejestrują przejeżdżające samochody, a system sprawdza, czy pojazd posiada odpowiednie pozwolenie.
Winiety można kupić stacjonarnie na granicy, stacjach benzynowych przy granicy czy też online na takich stronach jak: https://evignet24.eu/pl/kupic-na/rumunia#1. Rozwiązanie online jest znacznie bardziej wygodne z racji na to, że nie musimy korzystać z naklejek, omijamy kolejki, więc oszczędzamy czas i możemy wykupić pozwolenie z odpowiednim wyprzedzeniem,
Winiety możemy dopasować w zależności od tego, na jaki czas planujemy wybrać się do Rumunii. Będzie to odpowiednio 7, 30, 90 dni lub cały rok. Jeśli potrzebujemy kupić winietę na dwa tygodnie, możemy wybrać dwie siedmiodniowe, pamiętając jedynie, aby zaznaczyć odpowiednie daty.
O czym warto pamiętać wyjeżdżając do Rumunii?
Jeśli planujemy jakąkolwiek podróż za granicę, warto sprawdzić, czy w danym czasie nie ma żadnych istotnych informacji dla podróżnych, czy kierowców. Możemy zajrzeć na stronę Gov, gdzie publikowane są wszelkiego rodzaju ostrzeżenia.
Jeśli chodzi o Rumunię to do przekroczenia granicy potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport. W Polsce przyzwyczailiśmy się, że nie musimy już mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania OC, ale musimy mieć te dokumenty w Rumunii.
Jeśli chodzi o sprawy, na które warto uważać to wielu kierowców podaje informacje o nieoświetlonych pojazdach, które są parkowane na pasach ruchu, ciągnikach rolniczych i furmankach – również bez oświetlenia czy rowerzystach na drogach krajowych. Dodatkowo dosyć niebezpieczne bywają miejsca, w których przeprowadzane są roboty drogowe z racji na słabe oznakowanie i zabezpieczenie.
Winiety na Węgrzech
W przypadku Węgier spotykamy się z drobnymi różnicami. Tutaj winiety są niezbędne również dla motocykli i przeczep, ale za to opłaty dotyczą jedynie autostrad i dróg ekspresowych. Drogi krajowe są dostępne bezpłatnie. Oczywiście dostęp do całej sieci dróg jest znacznie bardziej wygodny i ciężko poruszać się po Węgrzech bez dostępu do autostrad i ekspresówek.
Kolejną różnicą pomiędzy Rumunią i Węgrami jest to, że na Węgrzech możemy wykupić winietę, która będzie dotyczyła dróg w całym kraju lub wybrać interesujące nas województwo, w którym mamy zamiar się poruszać. Jak można się domyślać, druga opcja okazuje się znacznie bardziej ekonomiczna.
Sposób zakupu winiety na Węgry jest taki sam jak na Rumunii, możemy zrobić to w jednym z punktów stacjonarnych lub zdecydować się na zakup online w takim miejscu jak:
https://evignet24.eu/pl/kupic-na/wegry#1
Na co uważać na Węgrzech?
Przepisy ruchu drogowego nie odbiegają od tych, które mamy obecnie w Polsce. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przykładowo niektórych kierowców może zaskoczyć obowiązkowe wyposażenie pojazdu, gdzie oprócz kamizelki odblaskowej, apteczki i trójkąta ostrzegawczego wymagana jest także linka holownicza. Dotyczy to samochodów zarejestrowanych na Węgrzech, natomiast auta z polską rejestracją mogą posiadać wyposażenie wymagane w naszym kraju.
Dodatkowo Węgry podchodzą bardziej rygorystycznie do dopuszczalnej dawki alkoholu w wydychanym powietrzu. W Polsce jest to obecnie 0,2 promila, natomiast u naszych sąsiadów musimy poszczycić się wynikiem 0,0. Inaczej nie wolno nam prowadzić auta.
Podobnie jak w przypadku podróży do Rumunii, na Węgrzech niezbędne będzie posiadanie dowodu wykupionego ubezpieczenia OC.
Podsumowanie
Planując wyjazd za granicę, warto nie tylko zadbać o stan techniczny naszego auta, ale również przygotować się do podróży pod kątem formalnym. Podstawą są winiety, które pozwolą nam szybko, bezpiecznie i bez problemów poruszać się po zagranicznych drogach. Nie każdy kraj posiada winiety, w różnych miejscach spotykamy odmienne przepisy, dlatego warto wcześniej zaznajomić się z odpowiednimi informacjami.
Winiety najwygodniej zamawiać online, w ten sposób możemy dokonać zakupu wcześniej, a nie w dniu wyjazdu. Możemy w ten sposób uniknąć pośpiechu, kolejek na granicy i przede wszystkim spokojnie wypełnić potrzebne dane. Wiele mandatów za winiety wystawiana jest z powodu błędów w danych, więc warto się do tego odpowiednio przyłożyć.