Wielu świeżo upieczonych rodziców, będących zapalonymi podróżnikami, zastanawia się, w jakim stopniu pojawienie się nowego członka rodziny wpłynie na możliwość dalszej realizacji ich wyjazdowych pasji. Kiedy będzie można wrócić do dłuższych wypraw w nieznane i wielogodzinnych spacerów na szlaku? Wbrew panującej powszechnie opinii i porad chętnie udzielanych przez krewnych i znajomych, podróżowanie z małym dzieckiem jest możliwe. Trzeba tu oczywiście uwzględnić indywidualną sytuację każdej rodziny i pamiętać, że nie wszystkie dzieci są takie same. W większości przypadków jednak, do wybrania się w podróż w pierwszych miesiącach życia dziecka nie ma żadnych przeciwwskazań. Wręcz przeciwnie – wyjazd taki może bardzo dobrze zrobić zarówno młodym rodzicom, jak i poznającemu dopiero świat maluchowi.
Kiedy pierwszy wyjazd i czy to bezpieczne?
Pierwsze trzy miesiące życia to czas trudny zarówno dla dziecka, jak i dla oswajających się z nową sytuacją rodziców. Trzeba nauczyć się funkcjonowania w innym rytmie. Zdecydowanie więc nie jest to dobry czas na pierwszą podróż, szczególnie w miejsce, w którym trudno o dostęp do lekarza lub pielęgniarki. Natomiast począwszy od czwartego miesiąca, zwłaszcza jeśli poprzednie trzy przebiegną w miarę spokojnie, można jak najbardziej rozważać udanie się w pierwszą wspólną podróż, na przykład w góry.
Czy to bezpieczne? O ile tylko nie będziemy wystawiać malucha na zbyt duże mrozy lub zabierać go w wyższe partie gór, wycieczka może wręcz okazać się bardzo korzystna dla jego zdrowia. Poprawi morfologię, wzmocni odporność. Niektórzy uważają, że wiek między czwartym a ósmym miesiącem życia to najlepszy moment na podróż z niemowlakiem, bowiem wtedy mamy nad nim jeszcze pełną kontrolę. W przypadku, gdy jest karmiony piersią – odpada też problem martwienia się o posiłki. Podróż z małym dzieckiem wiązać się może natomiast z nieco większymi wydatkami niż wcześniejsze wyprawy we dwoje. W przypadku przejściowych problemów finansowych z pomocą przyjść może szybka pożyczka.
Jak się przygotować?
Przed pierwszą wyprawą w życiu dziecka, warto go do niej odpowiednio przygotować. Polecamy skonsultować wyjazd z lekarzem pediatrą, który zbada stan zdrowia malucha, a także podpowie, jakie leki dobrze mieć zawsze przy sobie. Jeśli mamy stałego lekarza rodzinnego, możemy spytać go także o możliwość kontaktu telefonicznego, gdyby działo się coś złego. Nie zapomnijmy też zabrać ze sobą wszystkich ważnych dokumentów, a w szczególności książeczki zdrowia dziecka i karty potwierdzającej posiadanie ubezpieczenia.
Przygotujmy też odpowiednio samochód. Przed podróżą dobrze byłoby go solidnie przewietrzyć oraz sprawdzić działanie klimatyzacji. Pamiętajmy, że dziecko musi jechać w specjalnym, ustawionym tyłem do kierunku jazdy, foteliku. Jeśli zakup fotelika samochodowego to wydatek, który zapomnieliśmy uwzględnić w wyjazdowym budżecie, uratować nasz może szybka pożyczka.
Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Szukając zakwaterowania, sprawdźmy, czy jest ono odpowiednio przystosowane do przyjmowania rodzin z malutkimi dziećmi. Udogodnienia oferowane przez niektóre miejsca, w postaci na przykład przewijaka, wanienki, czy specjalnej maty podłogowej dla maluchów, mogą znacznie ułatwić i uprzyjemnić nasz pierwszy pobyt z niemowlakiem poza domem. Nawet jeśli wynajem takiego miejsca będzie się wiązał z nieco wyższym, niż zaplanowany, wydatkiem, pamiętajmy o możliwościach, jakie daje szybka pożyczka.