close
Kajakiem po Czarnej Hańczy

Kajakiem po Czarnej Hańczy

Jeden z bardziej dzikich odcinków Czarnej Hańczy

Szlak kajakowy Czarną Hańczą do Augustowa uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych z całej Polski. Trasa rozpoczynająca się na jeziorze Wigry liczy łącznie około 100 kilometrów i przez prawie tydzień potrafi dostarczyć uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie wybierana przez wielu miłośników rzecznych przepraw.Szlak kajakowy Czarną Hańczą do Augustowa uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych z całej Polski. Trasa rozpoczynająca się na jeziorze Wigry liczy łącznie około 100 kilometrów i przez prawie tydzień potrafi dostarczyć uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie wybierana przez wielu miłośników rzecznych przepraw.

Jeden z bardziej dzikich odcinków Czarnej Hańczy, kajakiem jednak spokojnie można go pokonaćSpływy kajakowe szlakiem Czarnej Hańczy rozpoczynają się zazwyczaj z okolic ośrodka wypoczynkowego Stary Folwark i prowadzą przez teren Wigierskiego Parku Narodowego. Ten etap podróży wzdłuż jezior Wigry i Postaw to z reguły odcinki leśne i podmokłe. W dalszej części wyprawy za Maćkową Rudą aż do wsi Frącki nurt rzeki przyspiesza i pozwala przemieszczać się nieco szybciej. Warty uwagi na tym odcinku jest malowniczy krajobraz z wieloma drzewami po obu stronach brzegu. Znajdują się tam też miejsca idealne na odpoczynek i regenerację sił przed dalszą podróżą.

Kolejny etap spływu do wsi Dworczysko jest dość kręty i wymaga od uczestników spływu dużej uwagi podczas manewrów kajakiem. Brzegi rzeki nie są porośnięte żadną roślinnością, która mogłaby zapewnić trochę cienia w upalny dzień, jednak piaszczyste dno zachęca do postoju i zażycia odrobiny kąpieli. Spływy kajakowe Czarną Hańczą kończą się na Mikaszówce, gdzie podziwiać można typowo puszczańskie krajobrazy wraz z bujną i gęstą roślinnością. Kolejny etap to już spływ Kanałem Augustowskim przez dwie śluzy Perkuć i Paniewo aż do śluzy Gorczyca, gdzie można udać się na kolejny odpoczynek. Dobrym na to miejscem jest brzeg jeziora studzienicznego, przy którym często w ciepłe i słoneczne dni gromadzą się turyści.

Na ostatnim etapie podróży spływ prowadzi przez jeziora: Studzieniczne, Białe i Niecko, pomiędzy którymi przepływa się przez kolejną śluzę w Przewięzi. W drodze do samego Augustowa ciężko już uświadczyć głuszy i samotnego obcowania z naturą. Dużo pól namiotowych i żaglówek na jeziorach oznajmia rychły koniec blisko stukilometrowego spływu.

Pustynia Błędowska

Góry Izerskie-Smrek i Stog Izerski (fot. Hydrus - Wikipedia)

Góry Izerskie