Pionki to miasto niedaleko Radomia, przepięknie położone w ostojach Kozienickiego Parku Krajobrazowego.Pionki to miasto niedaleko Radomia, przepięknie położone w ostojach Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
Lasy Puszczy Kozienickiej zajmują aż 60% powierzchni gminy. Z myślą o turystach utworzono tu liczne szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają poruszanie się po rezerwacie – 9 oznakowanych o łącznej długości 186 km i 300 km nieoznakowanych.
Istnieje tu aż 7 obszarów, podlegających ścisłej ochronie: Ciszek, Jedlnia, Ponty Teodora Zielińskiego, Załamanek, Pionki, Zagrożdżon i Brzeźniczka. Pośród sosnowo-dębowo-grabowo-jodłowego drzewostanu występuje wiele rzadkich gatunków roślin (storczyki, przebiśniegi, lilia złotogłów, widłaki) i zwierząt (bocian czarny, lelek, żuraw, zimorodek, orlik krzykliwy, puszczyk, łoś, sarna, daniel, jeleń, borsuk, lis, kuna). Historycznie były to tereny, gdzie często polowali polscy królowie – istnieje sporo wzmianek o łowach Jagiellonów na występujące tu w owych czasach tury, niedźwiedzie czy żubry. Ciekawostką jest wybudowana przez Austriaków wąskotorowa Kolejka Leśna, która w latach 1916-1983 wywoziła drewno ścinane w okolicznych lasach. Do niedawna kolej stała w skansenie w Pionkach i były plany jej przywrócenia w celach turystycznych na trasie Pionki-Garbatka Letnisko (17 km trasy). Jednak w 2010 r., z braku funduszy, podjęto decyzję o jego likwidacji, zaś zabytkowy parowóz i wagoniki wywieziono do muzeum w Rudach na Śląsku.
Staw w Pionkach jest zbiornikiem wodnym, sztucznie utworzonym w wyniku spiętrzenia jazem wód rzeki Zagożdżonki. Powstał już w 1939 r., kiedy to zaczęto budowę Zakładów Chemicznych w Pionkach. W 1976 r. powiększono jego powierzchnię do prawie 17 ha, przebudowano jaz na taki o 2 przęsłach, a brzeg jeziora umocniono wałem z żelbetonu. Tama pomiędzy rzeką Zagożdżonką a Stawem Górnym znajduje się przy północnym brzegu zbiornika; na niej poprowadzono asfaltową szosę samochodową, szeroką na 7 m oraz chodnik po obu jej stronach (jest to ul. Polna). Przez okrągły rok przyjeżdża tu dużo wędkarzy, a latem amatorów kąpieli. Trzeba jednak uważnie śledzić aktualności gminy, gdyż np. w ubiegłym roku sanepid ogłosił tu zakaz kąpieli. Przy zbiorniku istnieje rozbudowany, drewniany pomost, a wokół stawu rozciągają się łąki, nieużytki i bagienka.
Adres: Pionki to miasto w powiecie radomskim; Staw Górny znajduje się na jego południowych obrzeżach, przy ul. Polnej 81 (107 km na południe od centrum Warszawy; 27 km na wschód od Radomia). Pionki leżą przy DW787.
Dojazd: Z Warszawy jedziemy wzdłuż Wisły: Trasą Siekierkowską, przez Józefów, Otwock i Karczew bądź też przez Piaseczno DK79. Przejeżdżamy przez Górę Kalwarię i za wsią Potycz obieramy na rondzie drugi zjazd na DW731 na Warkę. Potem mijamy Warkę (ul. Warszawska → Długa → Mostowa) i jedziemy DW730 na Pionki. Za wsią Marianów rozpoczynają się lasy Kozienickiego Parku Krajobrazowego – tak skręcamy w lewo w DW787. W Pionkach skręcamy w prawo w Al. Jana Pawła II, potem w lewo w Żeromskiego, kontynuujemy wzdłuż Wspólnej, skręcamy w prawo w Spacerową i na końcu lekko w lewo w Polną. Po lewej stronie mamy staw.
Więcej informacji znajdziecie na stronie powiatu: www.radompowiat.pl
Inne atrakcyjne miejsca w okolicy:
– Pionki – miasto, które bardzo rozwinęło się w okresie międzywojennym, kiedy założono w nim Państwową Wytwórnię Prochu. Z tego czasu pochodzi większość zabytkowych budynków w Pionkach: Budynek Kasy Chorych, Dworzec Kolejowy, Urząd Miasta, neobarokowy kościół świętej Barbary, kasyno, dom „Pod Łabędziami”.
– Leśne rezerwaty przyrody w obrębie Kozienickiego Parku Krajobrazowego: Ciszek, Jedlnia, Ponty Teodora Zielińskiego, Załamanek, Pionki, Zagrożdżon i Brzeźniczka.
– Izba Dydaktyczno-Muzealna Puszczy Kozienickiej we wsi Augustów (miejscowość pośrodku lasu; 5,7 km na północ od Pionek).
– Niedaleko Pionek istnieją również inne kąpieliska: Jezioro Kozienickie w Kozienicach (19 km), Zalew Borki w Radomiu (29 km) i Wyspa Wisła w Stężycy (38 km).