Miłośnicy sportów wodnych stale powinni podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje związane ze sterowaniem łodziami motorowymi i jachtami. Aby leganie pływać jachtem po jeziorze lub morzu niezbędny jest patent żeglarski, który można uzyskać po zakończonym kursie w profesjonalnym ośrodku szkoleniowym.
Uprawnienia do sterowania łodziami motorowymi lub jachtami można uzyskać po odbyciu kompleksowego szkolenia zakończonego egzaminem. Na kurs żeglarski może zdecydować się każdy, kto ma ukończone co najmniej 14 lat. To podstawa, aby mieć możliwość zapisania się na szkolenie jednodniowe z możliwością napisania egzaminu certyfikującego.
Czym jest patent żeglarski?
Patent żeglarski to uprawnienia, które pozwalają na legalne sterowanie jachtami po jeziorach i morzach. Warto dodać, że patent musi mieć osoba posiadająca łódź na własność, a także wynajmująca ją z wypożyczalni. Zgodnie z aktualnymi przepisami można prowadzić jacht żaglowy od długości do 7,5 m bez patentu.
Uprawnienia do sterowania żaglówkami są potwierdzeniem posiadanych umiejętności praktycznych i teoretycznych. Jeśli interesujesz się żaglówkami i chcesz zorganizować niezapomnianą wyprawę dla całej swojej rodziny, koniecznie zdobądź niezbędne kwalifikacje i państwowy dokument, czyli patent żeglarski.
Kurs motorowodny – Zalew Sulejowski. Jaki jest zakres szkolenia?
Zapisując się na profesjonalny kurs motorowodny, możesz odbyć kompleksowe szkolenie
w jeden dzień. Intensywna nauka pod okiem wykwalifikowanych instruktorów kończy się egzaminem. Jak prowadzone są zajęcia po zapisaniu się na kurs motorowodny? Zalew Sulejowski to miejsce, gdzie odbywają się praktyczne zajęcia na nowoczesnych jachtach.
Zajęcia teoretyczne są prowadzone na żywo, dzięki czemu wiedza z zakresu żeglarstwa motorowodnego jest przyswajana praktycznie bez żadnych oporów. Decydując się na kurs
w celu uzyskania patentu, trzeba odbyć szkolenie prowadzone w małej załodze składającej się z 3 osób i instruktora.
Weekendowy kursy żeglarskie i motorowodne – czy warto się zdecydować?
Szkolenia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów nad Zalewem Sulejowskim przekładają się na wysoki poziom zdawalności egzaminu państwowego. Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wraz z egzaminem. Kilka z nich to:
- wysoki poziom intensywności szkolenia,
- doskonałe przygotowanie do egzaminu państwowego,
- szkolenie obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne.
Po odbyciu kursu można podejść do egzaminu państwowego, którego pozytywny wynik umożliwia pozyskanie patentu żeglarskiego lub uprawnień do kierowania motorówkami. Sam egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
W przypadku kursu żeglarskiego teoria to 75 pytań zamkniętych. Egzamin praktyczny sprawdza umiejętności nabyte w trakcie szkolenia, np. manewrowanie w porcie na włączonym silniku, zwroty przez rufę lub reakcję na alarm człowieka za burtą. Warto dodać, że egzamin odbywa się w ostatni dzień kursu i jest dodatkowo płatny.