Jedlnia-Letnisko to wspaniałe i bardzo zadbane miejsce na weekendowy wypad poza miasto.Jedlnia-Letnisko to wspaniałe i bardzo zadbane miejsce na weekendowy wypad poza miasto.
Miejscowość położona jest tuż przy Puszczy Kozienickiej i ma wszystko, co potrzebne do błogiego wypoczynku na łonie natury: pachnące lasy, duży zalew z infrastrukturą turystyczną, 2 rzeki, Gzówkę i Pacynkę, między którymi jest położona. Poza tym jest tu także ciekawostka z dziedziny architektury sakralnej – piękny, drewniany kościółek w stylu zakopiańskim – jedyny taki w województwie mazowieckim. Osada rozwinęła się na początku XX w., dzięki doktorowi Żerańskiemu, kolejowego lekarza z Radomia, który propagował zdrowotne walory tych terenów. Wkrótce mieszkańcy letniska zaczęli budować tu przepiękne drewniane wille, podobne np. do tych z podwarszawskiego Otwocka.
Zalew Siczki powstał w 1976 r. w wyniku zbudowania tamy na rzece Gzówce. Jego nazwa jest trochę niespójna, gdyż jezioro leży w Jedlni-Letnisku, nie zaś w sąsiedniej wsi Siczki. Zbiornik od północnego brzegu otoczony jest lasem, a od południa przylega do niego wieś (tu także znajdują się parkingi – od ul. Nadrzecznej). Plaża mieści się przy tamie, w południowo-zachodniej części jeziora. Właśnie w tej części wybudowano niespotykane, pływające molo w kształcie litery „T”. W pobliżu znajduje się plac zabaw dla dzieci, 2 odkryte siłownie oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wzdłuż zalewu, od zachodu, poprowadzono czerwoną promenadę spacerową (oddzielną dla pieszych oraz rowerzystów) z ekologicznej masy żywicznej. Nad zalew przyjeżdża sporo wędkarzy, którzy mogą złowić tu szczupaki, okonie, karpie, karasie, tołpygi, amury oraz płocie.
Jeśli chcemy wybrać się do Jedlni-Letniska na dłużej, spokojnie znajdziemy tu fajne noclegi – albo nad samym zalewem w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym Relaks lub Motelu Wodnik, albo nieco dalej od jeziora, w Hotelu Pod Różami.
Parametry:
– Powierzchnia: 40 ha
– Wymiary: 1,2 km długości i 150-200 m szerokości.
– Głębokość: średnio 3 m
Adres: Jedlnia-Letnisko to gmina wiejska niedaleko Radomia (15 km na wschód). Zalew znajduje się w północnej części wsi, przy ulicy Nadrzecznej (114 km na południe od centrum Warszawy).
Dojazd: Z centrum Warszawy można się tu dostać w dwójnasób. Albo E77 / DK7 (Aleją Krakowską) na Radom i tam skręcamy w lewo w 11 Listopada, potem kontynuując Kozienicką / DW737. Na końcu skręcamy w prawo w DW699 na Jedlnię-Letnisko i zaraz potem w lewo w ul. Słoneczną.
Można również dojechać trasą o kilka km krótszą, Mostem Siekierkowskim na południe przez Wał Miedzeszyński / DW801. Potem przez Józefów, Otwock i za Otwockiem Wielkim na rondzie obieramy pierwszy zjazd w DK50 w kierunku Góry Kalwarii. Tam na rondzie wybieramy trzeci zjazd w ul. Wojska Polskiego / DK79. Ok. 5 km za Czerskiem skręcamy na rondzie w DW731, która prowadzi nas przez Warkę, Głowaczów, Marianów i malowniczą Puszczę Kozienicką. Tam skręcamy lekko w prawo w DW737. Mijamy Jedlnię-Kolonię i skręcamy w lewo na Jedlnię-Letnisko / DW699, a na końcu w lewo w Słoneczną.
Więcej na stronie gminy: www.jedlnia.pl
Ciekawe miejsca w okolicy Jedlni-Letniska:
– Największy w całym Kozienickim Parku Krajobrazowym jawor. Pod tym pomnikiem przyrody biją 2 źródełka wysoko zmineralizowanej wody.
– Rezerwat leśny „Jedlnia” – razem z 6 pozostałymi rezerwatami (Ciszek, Ponty Teodora Zielińskiego, Załamanek, Pionki, Zagrożdżon i Brzeźniczka) stanowi część Kozienickiego Parku Krajobrazowego. W lesie niedaleko stawu jest pomnik straceń Polaków i Żydów – Mysie Górki.
– Kościół pw. Opieki św. Józefa – wybudowany w latach 20-tych w stylu zakopiańskim na fundamentach wzniesionej ok. 1905 r. murowanej kaplicy. Jest uważany za zabytek klasy zerowej. Co roku odbywają się tutaj Wieczory Muzyczne – letnie koncerty muzyki chrześcijańskiej. Adres: ul. Wojciechowskiego 12
– Staw w Pionkach – pisaliśmy o nim w poprzednim artykule, ok. 14 km na wschód od Jedlni-Letniska.